Szkoły Katolickie SPSK w Dabrowie Górniczej
a Rok św. Brata Alberta w Kościele

Św. Brat Albert – żołnierz, malarz, duchowny, naśladowca św. Franciszka z Asyżu. Jan Paweł II określił go słowami: "W niestrudzonej heroicznej posłudze na rzecz najbardziej upośledzonych i wydziedziczonych znalazł ostateczną drogę. Znalazł Chrystusa. Przyjął Jego jarzmo i brzemię. Nie był tylko miłosiernikiem. Stał się jednym z tych, którym służył. Ich bratem. Szary brat".

Od 25 grudnia 2016 do 25 grudnia 2017 trwa w Kościele Rok świętego Brata Alberta.
Pielgrzymki do miejsc związanych z osobą świętego, msze święte i specjalne wydarzenia kulturalne, a przede wszystkim szereg inicjatyw propagujących pomoc najuboższym oto program jaki zakładał Kościół w Polsce na ten czas.

Jak wpisuje się nasza szkoła w to dzieło?

Katolickie Gimnazjum i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Brata Alberta, ale też i Katolicka Szkoła Podstawowa, od wielu lat w ramach programu Albertinum, podążają śladami swojego patrona.

Najpierw prawie każdy uczeń na wyjeździe integracyjnym poznaje osobę Brata Alberta, odwiedzając związaną z nim pustelnię na Kalatówkach.

Potem, w ciągu każdego roku szkolnego, prowadzimy wiele akcji charytatywnych. Głównie pomagamy chorym i potrzebującym dzieciom i młodzieży.

Naszą pomocą wspieraliśmy przez kilka lat Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Dąbrowie Górniczej, Dom Pomocy Społecznej w naszym mieście, Dom Dziecka w Gołuchowicach, Hospicjum w Mysłowicach, Hospicjum Cordis w Katowicach, różne rodziny potrzebujące pomocy finansowej, naszych uczniów i absolwentów, wymagających leczenia i rehabilitacji, a nawet studentce z Afryki.

Pomoc ta głównie polega na przekazywaniu funduszy zebranych na kiermaszach świątecznych, gdzie uczniowie sprzedają własne wyroby (ozdoby, kartki, akcesoria). Również raz w roku kwestujemy na rzecz dzieci i młodzieży w parafii pw. NMP Królowej Polski i NMP Anielskiej, na terenie których znajdują się nasze budynki szkolne, ale również ludzi dobrej woli odnajdujemy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu. Z inicjatyw uczniowskich pomoc płynie także dzięki sprzedaży ciast i smakołyków, pieczonych przez dzieci i młodzież.

Współpraca z tym instytucjami i osobami, polega również na spotkaniach i wspólnej modlitwie, Eucharystii.

Odwiedzamy Wspólnotę Betlejem z Jaworzna, która skupia głównie osoby doświadczone bezdomnością, uzależnieniem, utratą wolności. Młodzież szkolna poznaje problemy związane z bezdomnością i bezradnością człowieka w trudnych sytuacjach życiowych, uczy się godnego traktowania każdej osoby.

Co roku, w czerwcu, w parafii NMP Królowej Polski, uczestniczymy we wspólnej Eucharystii z podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Łączy nas przede wszystkim wspólny patron Święty Brat Albert, przez wstawiennictwo którego modlimy się za siebie nawzajem.