2015-11-11
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Szkoły Katolickie SPSK świętowanie rozpoczęły już wczoraj, tj. 10 listopada. Uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego: Marysia Madejczyk, Wojtek Szeszko, Kamila Wrona, Maks Dudek, Oliwia Szkudlarek i Maciek Bugaj przedstawili montaż słowa, obrazu i muzyki, w którym podkreślili, że dla młodych ludzi wolność ojczyzny to stan naturalny. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o czasach i ludziach, którzy kiedyś dla nas tę niepodległość wywalczyli, a później utrzymali mimo wielu przeciwności. 11 Listopada  to święto ogromnego sukcesu Polaków, sukcesu w walce o własną państwowość. Żaden naród w Europie nie przeszedł tylu walk narodowowyzwoleńczych i nadal pozostawał w niewoli. Polacy odzyskali wolność, przejęli władzę nad swoimi ziemiami i stworzyli swoje państwo.

Dziś, tj. 11 listopada 2015 r., uczniowie naszych szkół wraz z rodzinami i przyjaciółmi oraz mieszkańcy naszego miasta zgromadzili się w Centrum Dąbrowy Górniczej, aby świętować 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Jak co roku niósł się ogień miłości do Ojczyzny – „Tej co nie zginęła” – wyrażany w piosence i spotkaniu się razem młodych i starszych w cieple płonącego ogniska.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych stało się już naszą tradycją i jak zawsze wzruszenie ściska gardła a łza w oku błyszczy, kiedy brzmi "w szczerym polu biały krzyż nie pamięta już kto pod nim śpi" czy "na stos rzuciliśmy nasz życia los".

Podziękowania:
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tych obchodów:
Za patronat dziękujemy Urzędowi Miasta Dąbrowa Górnicza, za obecność - Panu Prezydentowi Zbigniewowi Podrazie,
za nagłośnienie składamy podziękowania Pani Małgorzacie Majewskiej - Dyrektorowi Pałacu Kultury Zagłębia i Panom z obsługi sprzętu nagłośniającego,
Kurii Sosnowieckiej za wypożyczenie namiotów ochraniających część sprzętu przed deszczem,
Rodzicom uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania oraz bezpośrednio uczestniczyli w oprawie muzycznej ogniska - Panu Krzysztofowi i Panu Sławomirowi,
Księdzu Prefektowi Rafałowi Pietruszce i wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Szkół Katolickich, którzy poświęcili swój czas i energię, aby można było godnie uczcić ten dzień.

Przede wszystkim dzięki należą się Uczniom - tym śpiewającym w chórze, grającym na instrumentach, tym, którzy wykonali kotyliony, tym mniejszym i większym patriotom - to nie mała odwaga i poświęcenie, by w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych oderwać się od telewizora, komputera i wyjść na ulicę, aby śpiewać pieśni o odzyskaniu niepodległości przez Ojczyznę.

Zapraszamy do galerii.