2016-04-21
„Młodzi Odkrywcy na Dzikim Zachodzie”
                15 kwietnia w naszej szkole odbyła się IV edycja Turnieju Młodych Odkrywców, interdyscyplinarnego konkursu  adresowanego do szóstoklasistów zagłębiowskich szkół podstawowych. Konkurs objęło patronatem kilka instytucji: Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Polskie Towarzystwo Geograficzne o. Katowice, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz oczywiście organ prowadzący szkołę – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Tegoroczna rywalizacja wymagała przeczytania książki Alfreda Szklarskiego – „Tomek na wojennej ścieżce” i pogłębienia wiedzy o przyrodzie Ameryki Północnej oraz umiejętności rozwiązywania zadań problemowych z języka polskiego i matematyki wg podanego w informacjach zakresu. Zainteresowanie konkursem było duże, gdyż do rywalizacji przystąpiło 17 trzyosobowych drużyn z 11 szkół, z pięciu miast: Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Siewierza, Sławkowa i Sarnowa. Szkolna aula z trudem pomieściła uczestników.

Zgodnie z przyjętą formułą, jak co roku, uczestnicy rywalizowali w dwóch etapach – I etap to test indywidualny, z którego suma punktów członków drużyny stanowiła dorobek przechodzący do etapu II, w którym drużyna łączyła swe siły, rozwiązując jeden test. Po dwóch godzinach zmagań z zadaniami, które wnikliwie sprawdziły indywidualną wiedzę uczniów oraz umiejętność współpracy w grupie, wyłonieni zostali laureaci.

I miejsce - SP 42 z Sosnowca,
II miejsce - SP 3 z Dąbrowy Górniczej
III miejsce - SP 12 z Dąbrowy Górniczej.

Zwycięstwo I etapu przypadło w udziale uczennicy naszej szkoły Marysi Pieczarce.

Nagrody i gratulacje laureaci przyjęli z rąk pani wicedyrektor szkoły Teresy Konieczniak oraz metodyk przyrody i geograf pani Mirosławy Molędy.

Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym  na V edycję, której hasło to „Młodzi odkrywcy zdobywają Syberię”.

Organizator konkursu
Robert Siedlecki

Aby poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła uczestnikom konkursu koniecznie trzeba zajrzeć do Galerii :)