2016-05-12
Niecodzienni goście
Niecodzienni  goście wzięli udział w lekcjach otwartych z języka hiszpańskiego w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK w Dąbrowie Górniczej  dnia 28.04.2016 przeprowadzonych przez panią mgr Teresę Konieczniak.
Studenci z Uniwersytetu de Extremadura Tomas Vegas Sanabria i Adrian Lopez Isidoro w towarzystwie studentki z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego odwiedzili uczniów klasy 1 oraz uczniów klasy 5b.
   Najmłodsi nasi uczniowie pięknie się przedstawili i dali popis znajomości słownictwa hiszpańskiego w zakresie zwierzątek, owoców, warzyw, przyborów szkolnych, kolorów. Liczyli, śpiewali i wygłaszali wierszyki. Radość była obustronna, bo Hiszpanie bardzo się ucieszyli, że maluchy tak dużo już umieją, a pierwszoklasiści wcale nie byli zestresowani, że prezentują swoje prawie roczne umiejętności w obecności prawdziwych Hiszpanów.
  Na swojej lekcji klasa piąta poszerzyła słownictwo z zakresu sportu i swoich zainteresowań. Zapytała gości o ich ulubione zajęcia.
Druga godzina przebiegła przy wspólnym stole i wspólnej zabawie. Uczniowie przygotowali poczęstunek i kilka polskich łamańców językowych, z którymi Hiszpanie zupełnie nieźle sobie poradzili. Sami nie pozostali dłużni. Zaproponowali dzieciom hiszpańskie odpowiedniki „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Zabawy było co niemiara.
  Ta bardzo ciekawa międzynarodowa lekcja przyniosła wiele korzyści obu stronom. Polscy uczniowie mogli się przekonać,  jak duży jest sens nauki języka obcego i jak wiele satysfakcji daje możliwość porozumiewania się w języku innym, niż ojczysty. Dla studentów hiszpańskich, jako przyszłych nauczycieli języka hiszpańskiego dla obcokrajowców,  było to bardzo cenne doświadczenie z metodycznego punktu widzenia.