2016-06-05
11. szkolna wymiana z Francją
We wtorek, 31 maja 2016 r. pożegnaliśmy  15-osobową  grupę młodzieży z francuskiego Liceum Fabert w Metz, która wraz ze swoimi nauczycielami przebywała  w Polsce w ramach  szkolnej wymiany. Uczniowie francuscy zostali przyjęci przez uczniów naszego gimnazjum i liceum oraz zaprzyjaźnionego Gimnazjum  Katolickiego im. św. J. Bosco  w Sosnowcu.
Dziesięciodniowy pobyt obfitował w liczne wycieczki do ważnych  i ciekawych miejsc. Młodzi Francuzi mieli okazję zwiedzić Wawel oraz centrum Krakowa, kopalnię soli w Wieliczce,   Pałac w Łazienkach i Stare Miasto w Warszawie, w Częstochowie klasztor na Jasnej Górze. Odbyli też ważną lekcję historii zwiedzając  nazistowski obóz zagłady Auschwitz – Birkenau. Na świąteczny weekend wyjechali w Tatry, gdzie rozsmakowali się w górskich wędrówkach, drewnianej architekturze zakopiańskiego stylu, wieczornym ognisku z przyjaciółmi . Szczególnie ważna była bardzo miła atmosfera , którą, jak co roku, zapewnili gospodarze.
Uczniowie  francuscy mieli także okazję zobaczyć , jak pracuje polska szkoła . Cały pobyt rozpoczął się od lekcji języka polskiego przeprowadzonej przez mgr Barbarę Koc-Gajos. Był to pierwszy kontakt Francuzów z naszym językiem. Dużo trudności mieli z wymową głosek sz,cz. Poznali pierwsze wyrażenia grzecznościowe, liczebniki, ważne miejsca na wirtualnej mapie Polski. Na zakończenie, z pomocą swojej nauczycielki oraz Youtube, zaśpiewali piosenkę zespołu Myslowitz. Następnie polscy uczniowie francuskojęzyczni zaprezentowali gościom program artystyczny. Klasa I LO przygotowała wspólnie z gimnazjum quiz o Polsce.
Uczniowie klasy Vb : Zosia, Lucynka, Oliwia, Julka , Emilka, Basia i Tymek  przygotowali przedstawienie o księżniczce  oraz inscenizację piosenki „Le Clown”.  Najmłodszymi artystami były dzieci z klas 1 Szkoły Podstawowej , deklamujące wierszyk „Un, deux, trois”.  Publiczność była zachwycona umiejętnościami artystyczno-językowymi     naszych uczniów.  Program prowadzili   gimnazjaliści  Wojtek Tabor i Julka Płonka. Spotkanie w szkole zakończyło się poczęstunkiem specjałów z polskiego i francuskiego stołu.  Goście z Francji przywieźli  ze sobą różne gatunki serów, wędlin i ciasteczek . Niezwykle efektownie wyglądał polski stół przygotowany przez nieocenione mamy uczniów klasy 5b , które polskie specjały ułożyły na stole udekorowanym polnymi kwiatami.
Cały  pobyt bardzo się podobał francuskim gościom, ale najbardziej urzekła ich polska gościnność, ciepło rodzinne oraz czas poświęcony im przez ich gospodarzy.
Składamy bardzo gorące podziękowania wszystkim  uczniom i rodzicom, którzy zechcieli przyjąć francuskich uczniów pod swój dach . Dzięki ich  poświęceniu i życzliwości kolejna wymiana była bardzo udana.
Pożegnaliśmy się, ale nie na długo. Już bowiem we wrześniu polscy uczniowie udadzą się do Francji z rewizytą.

Zapraszamy do Galerii!