2012-10-10
Pielgrzymka - Maryjne Sanktuaria
10 października 2012 r. Katolickie Gimnazjum i Katolickie Liceum SPSK im. św. Brata Alberta z Dąbrowy Górniczej odbyły pierwszą w tym roku szkolnym pielgrzymkę do sanktuariów Maryjnych naszego regionu.
Rano uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili sanktuarium Królowej Rodzin w Leśniowie. Przed figurą Matki Bożej Leśniowskiej, modląc się na różańcu, wypraszali łaski przez wstawiennictwo Maryi dla siebie i swoich rodzin.
Po modlitwie uczestnicy pielgrzymki wysłuchali opowieści o historii sanktuarium. Nowicjusz (przyszły zakonnik) w ciekawy sposób przedstawił, nie tylko ciekawostki o Leśniowskim Sanktuarium, ale także o życiu braci i ojców paulinów; zaprosił także pielgrzymów do spróbowania produktów, z których słynie sanktuarium i cała miejscowość – krówek, czekolady i ciasteczek. Po krótkim czasie, w którym można było odwiedzić kawiarenkę, udaliśmy się do kolejnego miejsca naszej pielgrzymki jakim był Mrzygłód.Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej to prawdopodobnie jedno z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej.
W kościele parafialnym uczestniczyliśmy w mszy świętej, której przewodniczył Prefekt Szkół Katolickich ks. Grzegorz Noszczyk.
Przedostatnim punktem pielgrzymowania było ognisko przy którym, dzięki gościnności proboszcza parafii ks. Jacka Gancarka, mogliśmy się ogrzać, a potem posilić się kiełbaską, napić herbaty.
Na zakończenie pielgrzymki ksiądz proboszcz opowiedział wszystkim uczestnikom o sanktuarium oraz samym różańcu. Łaski, które płyną z odmawiania tej modlitwy zachęciły uczniów do udziału w kole różańca św. i w ten sposób powstały nowe dwie Róże Różańcowe.