2017-04-02
Wizyta na Romanistyce
27 marca br. w godz. 10.00–13.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu odbyły się główne obchody Dni Frankofonii w Uniwersytecie Śląskim. Uczestniczyli w nim nasi francuskojęzyczni uczniowie z gimnazjum, liceum oraz klasy 6b Katolickiej Szkoły Podstawowej pod opieką mgr Teresy Konieczniak.
  Było to ciekawe doświadczenie lingwistyczne. Najmłodszymi uczestnikami tego międzynarodowego spotkania byli nasi uczniowie klasy  6. Zostali oni uhonorowani dyplomami i drobnymi upominkami.

W programie wydarzenia znalazły  się między innymi:
•    Warsztaty tłumaczeniowe połączone z konkursem tłumaczeniowym. Niezwykle miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum, Julka Płonka, zajęła 2-gie miejsce w tym konkursie, a Maciek Bugaj, uczeń naszego liceum zdobył wyróżnienie.
•    Informacje na temat oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ oraz perspektyw kariery zawodowej dla osób wielojęzycznych
•    Informacje na temat działalności Instytutu na rzecz promocji języka francuskiego i kultur frankofońskich
•    Spotkanie z JM Rektorem Uniwersytetu Śląskiego oraz polskimi i zagranicznymi Gośćmi
•    Wręczenie nagród uczestnikom warsztatów połączone z koncertem pieśni francuskiej w wykonaniu wybitnych artystów operowych  – pana mgr. Pawła Ślusarza (absolwenta I.nstytutu, śpiewaka operowego) oraz pani Terezy Anny Plešakovej (fortepian).