2017-05-03
Młodzi Odkrywcy zdobywają Syberię 2017

25 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej w Dąbrowie Górniczej odbyła się V edycja Zagłębiowskiego Turnieju Młodych Odkrywców, interdyscyplinarnego konkursu, adresowanego do szóstoklasistów zagłębiowskich szkół podstawowych. Konkurs objął patronatem Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz instytucje: Wydział Nauk o Ziemi UŚ, Polskie Towarzystwo Geograficzne o. Katowice oraz oczywiście organ prowadzący szkołę – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Tegoroczna rywalizacja wymagała znajomości książki Alfreda Szklarskiego pt. „Tajemnicza wyprawa Tomka” oraz pogłębienia wiedzy o przyrodzie Azji, ze szczególnym uwzględnieniem Syberii. Uczestnicy musieli wykazać się także umiejętnościami rozwiązywania zadań problemowych z języka polskiego i matematyki wg zakresu podanego w informacjach. Zainteresowanie konkursem było duże - do rywalizacji przystąpiło aż 15 trzyosobowych drużyn z 10 szkół z 3 miast: Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Sarnowa. Szkolna aula z trudem pomieściła uczestników.

Zgodnie z przyjętą formułą, jak co roku, uczestnicy rywalizowali w dwóch etapach – I etap to test indywidualny, z którego suma punktów członków drużyny stanowiła dorobek przechodzący do etapu II, w którym drużyna łączyła swe siły, rozwiązując wspólnie jeden test. Po dwóch godzinach zmagań z zadaniami, które wnikliwie sprawdziły indywidualną wiedzę uczniów oraz umiejętność współpracy w grupie, wyłonieni zostali laureaci. W ubiegłym roku triumfowali uczniowie szkół dąbrowskich, a w tym roku lepsi okazali się uczniowie z Sosnowca

I miejsce drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową nr 46,

II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 39,
III miejsce wywalczyli gospodarze turnieju - Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK z Dąbrowy Górniczej.

Wyłoniony został także zwycięzca etapu indywidualnego, był to uczeń Katolickiej SP - Jakub Pronobis.

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni. Poza dyplomami, nagrodami były kostki Rubika, filmy DVD, albumy przyrodnicze oraz publikacje ekologiczne UM Dąbrowa Górnicza. Każdy uczestnik otrzymał mapę przyrodniczą naszego miasta lub mapę „Szlaku zabytków techniki” województwa śląskiego. Nagrody i gratulacje laureaci przyjęli z rąk pani metodyk przyrody i geografii Mirosławy Molędy oraz pani dyrektor szkoły Ewy Raszki.

Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję,  w której Młodzi Odkrywcy poszukiwać będą źródeł Amazonki.