2017-05-31
WIZYTA FRANCUSKICH UCZNIÓW

Pożegnaliśmy wczoraj gości z Francji, którzy spędzili z nami 9 dni realizując program szkolnej wymiany pomiędzy Lycée Fabert w Metz a Gimnazjum i Liceum Katolickim w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.
Wymiana uczniowska między tymi szkołami ma już 12-letnią tradycję. Podczas pobytu w Dąbrowie Górniczej młodzi Francuzi mieli okazję nie tylko poznać miasto, ale i codzienne życie swych rówieśników, goszcząc w ich rodzinnych domach.

Pobyt rozpoczął się od wizyty w szkole i warsztatów ceramicznych prowadzonych przez artystę rzeźbiarza, pana Wojciecha Dzienniaka. Powstałe rzeźby zostały zabrane do Francji i na pewno długo będą przypominać o pobycie w Polsce.

W tym roku nie mieliśmy szczęścia spotkać się z Panem Prezydentem Zbigniewem Podrazą, ale pracownicy Urzędu Miasta przedstawili uczniom ciekawą prezentację multimedialną o Dąbrowie Górniczej i regionie.

Zaproponowaliśmy naszym gościom trzydniowy wyjazd integracyjny w Tatry, gdzie wspólnie z uczniami polskimi, nie bacząc na deszcz, dzielnie pokonywali wielokilometrowe trasy turystyczne.

Wycieczki do Warszawy, Krakowa, Pszczyny były okazją do poznania historii naszego kraju.

Uczniowie francuscy zwiedzili także   Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau . Młodzi ludzie w wielkim  skupieniu wysłuchali opowieści o eksterminacji oraz  o męczeństwie i bohaterstwie więźniów.

Byliśmy również w Częstochowie, na Jasnej Górze, gdzie historia narodu polskiego łączy się z jego duchowością.

Trudno było się rozstać po tylu dniach spędzonych razem. Nasi francuscy goście byli wzruszeni serdecznością i gościnnością polskich rodzin. Niektórzy zostali nawet zaproszeni na wakacje do Polski.

Uczniowie polscy wyjadą z rewizytą do Metz 28 września 2017.

Organizatorzy tej wymiany składają bardzo gorące podziękowania wszystkim uczniom i ich rodzinom za przyjęcie  francuskich gości, za stworzenie prawdziwie domowej atmosfery.

Teresa Konieczniak