2015-04-25
To już jest koniec :(
      24 kwietnia 2015 r. to koniec roku szkolnego dla uczniów III klasy liceum. Był to dzień wzruszających wspomnień, pożegnań. Wielu uczniów spędziło w katolickich szkołach w Dąbrowie Górniczej nie tylko lata licealne, ale także gimnazjalne, a nawet szkoły podstawowej.
Uroczystość rozpoczęliśmy od mszy św. Później rozdanie świadectw, dyplomów, podziękowań, listów gratulacyjnych... mnóstwo podsumowań i porad na dalsze życie...

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu - pamiętaj jaki pokój może być w ciszy. Tak dalece jak to możliwe nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.
Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchaj też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść.
Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.
Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć: nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.
Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni, Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa, masz prawo być tutaj i czy jest to dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia: w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.
Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny.
Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

[Desiderata]

Przyszła w końcu kolej na odprężenie, czyli konkurs wiedzy o szkole, zorganizowany przez klasy I i II dla naszych maturzystów. Wykazali się oni sporą wiedzą np. na temat wyglądu pióra geografa, numerów sal nieponumerowanych, czy odległej historii szkoły. A później przy kawie, herbacie i pysznym poczęstunku, oglądaliśmy film wspomnieniowy przygotowany przez uczniów III klasy, bogaty w ujęcia z wycieczek szkolnych i zagranicznych, zdjęcia z chwil spędzonych razem szkole.

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości. Rodzicom, którzy upiekli ciasta, klasie I i II za zaangażowanie w organizację tego dnia.

Naszym maturzystom życzymy sukcesów, zwłaszcza wysokich wyników na maturze i dostania się na wymarzone kierunki studiów.