2015-05-09
Wycieczka do Warszawy
W dniach od 4-6 maja 2015 r. klasa II, III, IV a, IV b i V wraz z wychowawcami p. Patrycją Drożdżowską, p. Kingą Swarlik, p. Anną Segiedyn, p. Grażyną Stanek-Czerny i p. Krystianem Gierczykiem udali się na wycieczkę do Warszawy. Hasłem wycieczki było „Stolica bez tajemnic”.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzali Łazienki Królewskie, jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy. Następnie podziwiali Starówkę i Park Saski. Wieczorem udali się na pieszą wycieczkę po centrum Warszawy, gdzie mogli podziwiać budynek Pałacu Kultury oraz największą galerię warszawską - Złote Tarasy.
Następnego dnia uczestnicy zostali podzieleni na 2 grupy. Pierwsza grupa udała się do Centrum Nauki Kopernika. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W czasie wizyty w CNK uczestnicy zapoznali się z niemal wszystkimi prawami fizyki jakie rządzą naszym światem. To była niezwykła przygoda z nauką, która pobudza wyobraźnię. W CNK grupa mogła uczestniczyć w laboratoriach biologicznych i robotycznych.
Na warsztatach robo tycznych dzieci poznały podstawy programowania mikrokontrolerów, pracując zarówno na prostych elementach (diody i rezystory), jak i bardziej skomplikowanych (czujniki, wyświetlacze). Samodzielnie zbudowały roboty z klocków LEGO, które następnie programowały by samodzielnie wykonywały polecenia, reagując na czujnik koloru lub ruchu.
W laboratorium biologicznym przy pomocy mikroskopu i binokularu uczestnicy sprawdzali, jakie mikroorganizmy występują w próbkach wody z różnych środowisk i na tej podstawie określimy ich czystość. Na własne oczy zobaczyli bakterie występujące w wodzie.
Druga grupa udała się na spacer po Starym i Nowym Mieście – punkty obowiązkowe każdej wycieczki do stolicy. Najstarsze osiedle miejskie Warszawy na stosunkowo niewielkim obszarze, pełne zabytków architektury zabytkowej, otoczone pierścieniem murów obronnych. Uczniowie podziwiali rynek rozmieszczony na planie prostokąta. Zwiedzali Zamek Królewski, który obecnie pełni rolę muzeum, ale także ośrodka edukacji, kultury i sztuki otwartego dla szerokiej publiczności, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Następnie Kolumna Zygmunta III Wazy - miejsce spotkań i symbol stolicy. Nie zabrakło spaceru Krakowskim Przedmieściem i złożenia hołdu bohaterom poległym w walce o niepodległość przy Grobie Nieznanego Żołnoierza. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać piękny park z fontanną i rzeźbami.
Po obiadokolacji uczniowie wjechali na 30 piętro Pałacu Kultury, skąd podziwiali panoramę Warszawy. Wieczorem udali się na przejażdżkę metrem. Dla większości uczestników była to ekscytująca i pierwsza w życiu podróż tego typu transportem. Dojechali do stacji, z której mogli podziwiać Stadion Narodowy.
Następnego dnia nastąpiła zamiana - grupa pierwsza udała się na zwiedzanie Warszawy a druga do Centrum Nauki Kopernika.
Z pewnością wycieczka na długo zapadnie w pamięci uczniów i nauczycieli.