2015-06-01
Dzień Sportu w Dniu Dziecka
1 czerwca 2015 r. uczniowie naszych szkół w ramach Dnia Sportu mogli uczestniczyć w warsztatach capoeiry, które prowadzili przedstawiciele Klubu Camangula z Sosnowieckiego Centrum Sportowego. Zajęcia te prowadziła m.im. Karolina Groniecka - uczennica naszego Katolickiego Gimnazjum, jednocześnie członkini klubu, która wraz z partnerem próbowała pokazać czym jest capoeira.

Czym, więc jest?
Jogadores – tak nazywa się zawodników, prowadzą wzajemną grę, mającą na celu wytrącenie przeciwnika z równowagi, podcięcie lub obalenie. Wstrzymane w porę kopnięcie tuż przy głowie oponenta daje mu do zrozumienia, że nie zdążył z unikiem. Traci tym samym domyślny punkt w tej rywalizacji. Gra polega na wprowadzeniu przeciwnika w błąd. Capoeira nigdy się nie zatrzymuje a techniki wykonuje się z balansu całego ciała zwanego ginga. Wachlarz użytych technik zależy od rodzaju i tempa samej gry. Jeśli jest to rozgrywka pokazowa, capoeiristas współpracują ze sobą, tworząc widowisko pełne akrobacji i dynamicznych kopnięć. Esencją capoeira jest jednak Roda (port. koło), gdzie gracze współzawodniczą ze sobą w rytmie berimbau, atabaque i innych instrumentów brazylijskich.

Serdecznie dziękujemy za pokaz, a chętnych do pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu tej walki/gry/tańca Klub Sportowy zaprasza na zajęcia capoeira.sosnowiec.pl.

I oczywiście zapraszamy do galerii oraz do obejrzenia filmów (zakładka YouTube).