-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Informacja archwialna:
2010-05-10
Nagroda za Konkurs Szukamy Bohaterów
W dniach 04-10.05.2010 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Brukseli, będącej nagrodą dla laureatów konkursu „Szukamy bohaterów”.
Już pierwszego dnia swym pięknem i niecodziennością urzekła nas Brugia- miasto w północno-zachodniej Belgii, zwane "Flamandzką Wenecją". Z zainteresowaniem zwiedziliśmy najbardziej znane zabytki, historyczne centrum Brugii, które znajduje się od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Szczególnie urzekło nas niecodzienne Muzeum Czekolady, gdzie można prześledzić nie tylko historię czekolady - począwszy od Majów do współczesności, ale także obejrzeć film o tym jak powstaje czekolada - od drzewa kakaowca w Wenezueli, aż po czekoladki i pralinki sprzedawane w Belgii. Można też obejrzeć stare i współczesne maszyny do wyrobu czekolady. Jest też ekspozycja naczyń do przyrządzania pitnej czekolady i porcelana do jej podawania.
W godzinach popołudniowych zwiedziliśmy starą część miasta ( Flamandzka Wenecja )
Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w Parlamencie Europejskim, podczas której uczestniczyliśmy w naukowej prelekcji oraz spotkaniu z posłem Markiem Migalskim. Ponadto mieliśmy możliwość zobaczenia sal obrad, w których to podejmowane są najistotniejsze decyzje , dotyczące przyszłości Europy. Sam budynek parlamentu zachwycał nas nowoczesnością i monumentalnością.
Po kształcących wykładach mogliśmy udać się na spotkanie z architekturą i sztuką Brukseli. Miasto jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu, to ważny ośrodek handlowy, bankowo-finansowy i kulturalno-naukowy kraju. Urzekło nas pięknem, wytwornością i oryginalnością.
Kolejny dzień pobytu rozpoczęliśmy od wyjazdu do Laecken - północno-zachodniej dzielnicy Brukseli, gdzie mogliśmy podziwiać m.in.: Atomium, Brupark (brukselski park rozrywki), Brussels Expo (brukselskie hale targowe i wystawiennicze), Mini Europa i kinopleks. W pobliżu znajdują się też ogrody królewskie i Zamek Królewski Laeken - siedziba Alberta II Koburga.
W godzinach popołudniowych zwiedziliśmy kolejne, piękne miejsce kultu Bazylikę du Sacre Coeur w Brukseli.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Antwerpię - urokliwe miasteczko, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością.
Wycieczka do Brukseli była dla nas prawdziwą ucztą intelektualną. Mogliśmy poczuć magię historii i tradycji oraz świeży oddech cywilizacji teraźniejszości i przyszłości.