-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Informacja archwialna:
2014-09-15
Wycieczka dydaktyczna na Uniwersytet Śląski - Pracownia Dydaktyki Fizyki
Wykłady bogato ilustrowane doświadczeniami:

Od huśtawki do rezonansu magnetycznego.
Co łączy ze sobą huśtawkę, instrumenty muzyczne, widzenie barwne i najnowocześniejsze techniki magnetycznego obrazowania medycznego? To ruch drgający i zjawisko szczególnego przekazu energii zwane rezonansem. Eksperymenty przeprowadzone w czasie wykładu łatwo wprowadzą nas w skomplikowany świat rezonansów i ich zastosowań.

Dźwięczna fizyka.
Źródłem dźwięku są drgające ciała. Do naszych uszu dociera zarówno szelest liści, brzęczenie muchy jak i ryk silnika odrzutowego. Po głosie rozpoznajemy przyjaciół. Lubimy muzykę, ale drażni nas hałas. Dlaczego? Na wykładzie przedstawione zostaną atrakcyjne doświadczenia pomagające zrozumieć czym jest dźwięk i jakie są jego własności.

W teatrze wysokich napięć.
Jak wytwarza się ładunki elektryczne? Czy kot może być generatorem wysokiego napięcia? Czy ładunek elektryczny można trzymać w butelce? Jaki kształt ma pole elektrostatyczne? Czy włosy stają dęba tylko z przerażenia? Do czego służy klatka Faradaya? Jak uniknąć porażenia piorunem? Dowiecie się tego wszystkiego i przekonacie na własnej skórze podczas wykładu.

Organizator: dr Renata Babiarz-Zdyb