Konsultacje Koła Wycieczki Podręczniki

Lista podręczników obowiązujacych w liceum..

datamiejsceopisorganizator
20.10.2016Planetarium Śląskie O zaćmieniach i nie tylko

Na zajęciach przedstawione były zagadnienia dotyczące elementów sfery niebieskiej (równik i południk niebieski, ekliptyka, oś świata). Orientacja na sferze niebieskiej. Ruchy Księżyca i planet. Układ Słoneczny. Prawa Keplera. Zaćmienie Słońca. Zaćmienie Księżyca.

Po zajęciach dydaktycznych uczniowie odwiedzili stację klimatologiczną.
Stacja ta od początku lat 60-tych XX wieku prowadzi regularne pomiary i obserwacje stanu pogody w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Zlokalizowana jest na wysokości 320 m n.p.m. – niemal na samym szczycie Wzgórza Chorzowskiego w punkcie górującym nad otoczeniem parku.Bazą stacji jest ogródek meteorologiczny urządzony i wyposażony zgodnie z instrukcją dla stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.W pomieszczeniu stacji znajdują się barometry i barograf do pomiaru i zapisu wartości ciśnienia atmosferycznego. Młodzież uczestniczyła w lekcji dydaktycznej przeprowadzonej na terenie stacji. Na koniec uczniowie zwiedzili Obserwatorium Astronomiczne. Serdecznie podziękowania dla Pana Bugaja, który przedstawił Nam krótki wykład na temat obserwacjami astronomicznych prowadzonych na terenie Planetarium Śląskiego.
dr Renata Babiarz - Zdyb