Podpisanie
z lektorem
10-lecie
klas frankofońskich

Relacja z pobytu ucznia w Brukseli

Spotkania z lektorem języka francuskiego:

Rok szkolny 2017/2018

Po wakacyjnej przerwie powróciła do klas frankofońskich Manon Cuppens, nasza belgijska lektorka języka francuskiego, która zainaugurowała nowy rok szkolny zajęciami z klasą 7b SP oraz uczniami z gimnazjum i liceum. Podobnie jak w roku ubiegłym, zajęcia te będą się odbywały systematycznie, co miesiąc, dając uczniom możliwość żywego kontaktu z rodzimym użytkownikiem języka francuskiego.

Uczniowie z projektu frankofońskiego przygotowują się do zdawania kolejnych egzaminów DELF, na wyższych poziomach. Życzymy im wytrwałości, radości z odkrywania tajników wiedzy z zakresu kultury i języka francuskiego i udanego roku szkolnego 2017/2018.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego spotkania z Manon.

Rok szkolny 2016/2017

We wtorek , 8.11.2016, grupy frankofońskie spotkały się z nową lektorką języka francuskiego Manon Couppens. Pierwsze zajęcia z native speakerem miały charakter zapoznawczy i upłynęły w atmosferze zabawy. Grupa gimnazjalno-licealna tworzyła kreacje mody z……..różnych worków plastikowych. Uczniowie opisywali powstałe dzieła, ich kształty i kolory, oczywiście trzeba było zaprezentować się w danej kreacji. Budowę zdania francuskiego uczniowie trenowali w zabawie „Téléphone arabe” czyli po polsku „ głuchy telefon”.
Manon była bardzo pozytywnie zaskoczona umiejętnościami językowymi naszej najmłodszej grupy francuskiej z klasy 6b SP. Uczniowie bardzo dobrze dawali sobie radę w komunikacji w języku francuskim.
Manon będzie naszym stałym gościem w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję na dobrą i owocną współpracę zakończoną, ufamy, zdanymi egzaminami DELF.

W roku szkolnym 2015/2016 francuskie spotkania z naszą młodzieżą prowadziła Odile Bayot.

Pierwsze takie spotkanie Odile Bayot, lektorką języka francuskiego, z uczniami klas frankofońskich odbyło się w dniu 15 stycznia 2016.
Spotkanie z lektorem zawsze budzi emocje, ekscytację, wyczekiwanie na coś ekstra, ale też przynosi trochę stresu i lęku, czy będzie można wszystko zrozumieć, powiedzieć?
Odile , swoją energią , uśmiechem, wyrozumiałością i kreatywnością zyskała sobie zaufanie uczniów, którzy wzięli czynny udział w zabawach językowych, co zobaczyć można na zdjęciach i filmie. Zapraszamy!!!

Więcej zdjęć w GALERII

Czy ktoś wie, że gofry są wynalazkiem belgijskim gofres de Liege (gofry z Liege)?Czy ktoś z Was przyrządzał kiedyś gofry na bazie drożdży i cukru perłowego?
- czyli kolejne spotkanie z belgijska lektorką

Przepis na gofres de Liege przywiozła prosto z Belgii Odile Bayot, lektorka jęz. francuskiego, na zajęcia z grupami realizującymi projekt Klasy Frankofońskie na Śląsku. Uczniowie francuskojęzyczni gimnazjum i liceum przygotowywali ciasto, a następnie smażyli gofry. Całe przedsięwzięcie zakończyło się degustacją pachnących i pysznych gofrów. Czekając na wyrośnięcie ciasta Odile zaproponowała zabawę Czy znasz tę osobę? Chodziło o odgadywanie nazwisk sławnych ludzi z takich kategorii jak np. sport, kino, teatr, bohater książkowy, wynalazki, nauka, literatura. Zadanie nie było łatwe, bo ograniczenie czasowe wypowiedzi (20 sek., w czasie których trzeba było zaprezentować umiejętność opisu osób) i naturalna prędkość mówienia Odile wywoływały szczególne emocje. Ale uczniowie, nawet ci najmłodsi z 5 klasy szkoły podstawowej, doskonale sobie poradzili uczestnicząc aktywnie w zajęciach całkowicie po francusku.
Sami zobaczcie, jak to było:

Więcej zdjęć w GALERII

Odile BAYOT odwiedziła nas w piątek 29 kwietnia 2016 r. z kolejną propozycją zajęć aktywizujących dla klas objętych projektem Klasy Frankofońskie na Śląsku.

Uczniowie klasy V b SP poszerzali znajomość części ciała w języku francuskim.
Natomiast grupa gimnazjalno-licealna poznawała tajniki liczebników belgijskich, które, mimo że po francusku, to inaczej brzmią niż we Francji.
Odile wcieliła się także w postać detektywa poszukującego winnego zbrodni zadając mnóstwo pytań osobom podejrzanym, którymi byli …..uczniowie. Mimo, że uczniowie wcześniej w parach przygotowywali alibi, to nie było łatwo utrzymać status osoby niewinnej. Dziękujemy Odile za te zajęcia i za radość, jaką przynosi zawsze ze sobą. Sami zobaczcie, jak to było:

Więcej zdjęć w GALERII

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie mieli okazję spotykać się co miesiąc z belgijską lektorką Lucie Erroelen.