Podpisanie
z lektorem
10-lecie
klas frankofońskich

Relacja z pobytu ucznia w Brukseli

Klasy frankofońskie w naszej szkole

W 2014 roku Katolickie Szkoły SPSK w Dąbrowie Górniczej przystąpiły do projektu „Klasy frankofońskie na Śląsku”, realizowanego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Śląskiego, Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz ze wsparciem Przedstawicielstwa Dyplomatycznego Walonia-Bruksela w Warszawie - Ambasady Belgii oraz Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce , a także Polskiego Stowarzyszenia – Europa Języków i Kultur. Uczestniczą w nim klasy francuskojęzyczne wszystkich naszych szkół: Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego.

Uczniowie z grupy frankofońskiej
  • korzystają z oferty edukacyjnej i materiałów dydaktycznych proponowanych przez instytucje partnerskie projektu, ambasady krajów frankofońskich, instytucje kulturalne i wydawnictwa krajowe i zagraniczne (np. prenumerata pisma Okapi, korzystanie z materiałów proponowanych przez telewizję francuskojęzyczną TV5 Monde)
  • organizują w szkole obchody Międzynarodowego Dnia Frankofonii
  • uczestniczą w wymianie szkolnej z francuskim Lycée Fabert w Metz
  • realizują rozszerzony program nauczania (4 godziny w tygodniu)
  • mają możliwość przygotowania się do rozszerzonej matury z języka francuskiego oraz zdobywania kolejnych stopni certyfikatu międzynarodowego DELF , Diplôme d’études en langue française, ustanowionego przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i potwierdzającego znajomość języka francuskiego na kolejnych poziomach.

Sukcesy naszych uczniów:
W maju i czerwcu 2015 r. nasi uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego zdawali międzynarodowy egzamin DELF. Po raz pierwszy w działalności klas frankofońskich trzech uczniów klasy VI Katolickiej Szkoły Podstawowej przystąpiło do jednostki DELF Prim, tym samym zamykając okres nauki jęz. francuskiego w szkole podstawowej . Byli to :
Damian Liebe,
Maksymilian Wiśniewski,
Adam Wesołowski-Kluska
.
Liceum reprezentował Maciek Bugaj, uczeń klasy I LO na poziomie DELF A1.
Wszyscy uczniowie świetnie zdali egzamin, otrzymując bardzo wysokie noty.
    Do egzaminu przygotowywały uczniów:
  • mgr Teresa Konieczniak
  • mgr Marta Drobińska- Ślusarz