-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Rekrutacja

Dla Ojczyzny

Współpraca

Galeria

Schola śpiewa pomimo kwarantanny
(2020-05-29)
Pierwsza piosenka naszej scholi nagrana i złożona podczas kwarantanny szkolnej to "Nie lękajcie się". Jest to utwór, który wpisuję się w czas oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego. Jest on także związany z Janem Pawłem II. Te słowa "Nie lękajcie się" towarzyszyły mu przez cały pontyfikat. Te słowa również dziś są nam potrzebne.
Skład scholi, która wykonuje tę piosenkę jest wymieniony w końcowej sekwencji filmu, ale tutaj również chcemy te osoby docenić i serdecznie im podziękować za udział w tym przedsięwzięciu. Są to:

Jagoda i Jacek Durlik
Natalia Drozd
Julia Olempa
Zuzanna Jańczyk
Zuzanna Kowalczyk
p. Sylwia Hołyńska
p. Anna Olempa

Dziękujemy i do następnego razu!
Urodziny Jana Pawła II
(2020-05-18)
Setna rocznica urodzin Jana Pawła II to nie tylko okazja do pogłębienia wiedzy o naszym rodaku, to nie tylko próby naśladowania go w drodze do świętości, ale także udział w sympatycznym projekcie zaproponowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich Śpiewamy Barkę dla Jana Pawla II.
Zachęcamy dziś wszystkich naszych uczniów ich rodziny, by nagrać swój wokal do pokładu Barki i wysłać na podany przez dziennik elektroniczny adres. Wszystkie informacje techniczne znajdziecie w wiadomości.
Niech nie zabraknie i naszych głosów we wspólnym śpiewie na urodziny Karola Wojtyły.


Konsultacje dla maturzystów
(2020-05-14)
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej odbywają się konsultacje dla maturzystów ze wszystkich przedmiotów już od dnia 27 kwietnia br. Oczywiście uczniowie łączą się z nauczycielami online na wyznaczonych zajęciach przez platformę Microsoft Teams. Jest to forma pomocy, z której uczniowie mogą, ale nie muszą korzystać.


Majowe Święta!
(2020-04-30)
Pamiętajmy o ważnych wydarzeniach, które są powodem tzw. majówki w naszym kraju.

2 maja - Dzień Flagi - wywieśmy flagi o biało czerwonych barwach, odśpiewajmy hymn państwowy w gronie rodzinnym i nie zapominajmy o modlitwie za ludzi, którzy borykają się z problemem bezrobocia, bo 1 maja także związany jest z Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.

3 maja - Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jest świętem narodowym. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 Sejm Ustawodawczy uchwalił 29 kwietnia 1919 roku ten dzień jako święto i aż do 1946 roku było celebrowane w Polsce. Wtedy to władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania rocznicy. Dopiero przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990.

W tym dniu obchodzimy zwykle uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski.
3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.
Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane są w całej Polsce zaś Msze w parafiach organizuje się według porządku niedzielnego, ale tegoroczne obchody uroczystości NMP Królowej Polski zostały przeniesione na sobotę 2 maja 2020 r. ze względu na przypadającą 3 maja IV Niedzielę Wielkanocną. Pamiętajmy o modlitwie za Ojczyznę!


Mis animales preferidos - Moje ulubione zwierzątka. Klasa 3a i 3b SP
(2020-04-21)
Edukacja zdalna to pojęcie, które jeszcze miesiąc temu było niewiele znaczącym terminem. Gdyby w styczniu lub lutym zaproponować uczniom i nauczycielom wdrożenie w szkole internetowej platformy edukacyjnej, żeby ułatwić sobie uczenie i nauczanie, odzew byłby, delikatnie mówiąc, znikomy. Konia z rzędem temu, kto byłby w stanie wykrzesać motywację do podjęcia takiego tematu.

Dzisiaj mija już miesiąc, gdy nasza szkoła wdrożyła jednolite rozwiązanie, Office 365 wraz z platformą edukacyjną Teams, dzięki czemu lekcje odbywają się regularnie z wykorzystaniem tego narzędzia na wszystkich poziomach edukacyjnych. Najwięcej obaw było związanych z pierwszym etapem edukacyjnym, czyli klasami  1 – 3 SP. Szczęśliwie okazało się jednak, że chcieć, to móc i pomimo tego, że faktycznie zdalny proces edukacyjny z dziećmi tych klas nie należy do najłatwiejszych  i musi jeszcze angażować rodziców lub dziadków, to jednak jest to możliwe, a nawet czasami jesteśmy zaskakiwani możliwościami i uzyskiwanymi rezultatami.

Antek , Maks, Dominik, Michał, Kuba, Karol, Borys, Franek, Roch  - grupa uczniów hiszpańskojęzycznych z klasy 3a i 3b Szkoły Podstawowej poznawała na „kamerkowej lekcji” różne zwierzęta. Dzieci nie trzeba było zachęcać ani do oglądania filmu, ani później do rozmowy  na temat wyglądu  zwierząt oraz tego,  co umieją robić, a czego nie potrafią. Jako pracę domową miały przygotować albumy o ulubionych zwierzątkach – Mis animales preferidos, używając dowolnej techniki. Posługując się albumem każdy uczeń musiał przedstawić kilka zwierząt.

Dzieci  zachwyciły różnorodnością podejścia do tematu, od bardzo rozbudowanych i niezmiernie pomysłowych lapbooków po albumy klasyczne, równie  kolorowe i pełne pomysłów i dziecięcej fascynacji tematem zwierząt. Okazało się, że lekcja przed monitorem  połączona z tradycyjną pracą w domu, była bardzo skuteczna.  Absolutną nowością i ekscytacją dla grupy była prezentacja  tychże albumów bez wychodzenia z domów i omawianie ich z użyciem Microsoft Teamsa, gdzie uczniowie mogli się widzieć i słyszeć.

Z pewnością do nowości należy również  udział w  lekcji online rodziców i dziadków, którzy wspierają dzieci jako zaplecze techniczno-organizacyjne. Są także wsparciem dla nauczycieli. Jest to jeden z aspektów sukcesu zdalnej edukacji, którą wspólnie, jako cała społeczność szkolna, tworzymy.

Zapraszam do obejrzenia efektów pracy uczniów z 3a i 3b Katolickiej Szkoły Podstawowej.


Kształcenie na odległość przedłużone do 26 kwietnia
(2020-04-14)
Do 26 kwietnia br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym - przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Szczegóły na stronie MEN.


Rekolekcje Wielkopostne w naszej szkole
(2020-04-03)
W ramach tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych poprzez kontakt online realizujemy temat:
Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba być człowiekiem”. Są to słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, na tle których nie tylko zapoznajemy się z życiorysem tego wielkiego Polaka, ale również stawiamy go za wzór do naśladowania w drodze do świętości.

Nie mogliśmy również zapomnieć o 15. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, która przypadała na dzień 2 kwietnia. Choć nie wszyscy uczniowie pamiętają naszego rodaka i ten trudny dla świata czas, gdy odchodził "do domu Ojca", wielu z nas zapaliło w oknie świeczkę o godzinie 21.37 na znak, że jego nauka w naszych domach nie jest zapomniana.Zdalne nauczanie w naszej szkole
(2020-03-28)
Za nami pierwszy tydzień nauki na odległość. Już od poniedziałku 23 marca rozpoczęliśmy zajęcia online na platformie Microsoft Teams.
Był to tydzień pełen nowych doświadczeń, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Można śmiało postawić tezę, że dla nauczycieli było w tym czasie więcej nauki niż dla uczniów :)
Czas domowej kwarantanny spowodował, że zastosowanie nowych technologii w dydaktyce przypominało naukę pływania poprzez rzut na głęboką wodę. Jednak patrząc teraz z perspektywy tygodnia, pierwszy etap pracy oceniamy na piątkę. Nie wykorzystaliśmy jeszcze w pełni możliwości tej platformy, zdajemy sobie z tego sprawę, ale w tym czasie odbyło się już mnóstwo zajęć online, "spotkań na żywo" w sieci, wymiany materiałów, konsultacji, wykładów.
Prawie każdy nauczyciel zobaczył się ze swoimi uczniami, przeprowadził szereg lekcji, a prawie każdy uczeń naszej szkoły mógł za pomocą komputera lub komórki uczestniczyć w zajęciach.
Staramy się odpowiadać potrzebom każdego członka naszej społeczności szkolnej i dostosowujemy metody nauczania również do dzieci i młodzieży, która ma mniejsze możliwości techniczne, by mogła uczestniczyć w zdalnym nauczaniu.

Zresztą nie tylko platforma Micrososft Teams pomaga nam realizować podstawę programową. Nauczanie dziś nie byłoby możliwe, gdyby nie dziennik elektroniczny dostarczany nam przez firmę WizjaNet. On także spełnia wiele potrzeb czasów zdalnego nauczania.

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim nauczycielom i uczniom, a przede wszystkim rodzicom - doceniamy każdą pomoc w nauce niesioną dzieciom oraz za Państwa wsparcie okazywane szkole.Rowerem przez świat
(2020-03-14)
Rowerem przez świat
4 marca uczniowie francuskojęzyczni z kl. I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbyli niesamowitą  podróż. Ich przewodnikiem był Pierre-Étienne Raby, podróżnik, który od 4 lat przemierza świat rowerem. W godzinnej rozmowie Pierre-Étienne poprowadził zgromadzonych od Nowej Zelandii i Australii poprzez Tajlandię, Wietnam, Laos i Kambodżę aż do Danii, Norwegii i Szwecji. Do naszej szkoły przyjechał z Litwy.  Jest przykładem połączenia pasji i dążenia do realizacji marzeń : to jest możliwe! Każda nowa wyprawa to nowe przyjaźnie, nowe odkrycia, nowe doświadczenia. Wiemy, że kolejnym etapem podróży ma być Kanada, a ponieważ Pierre-Étienne prowadzi bloga dokumentującego jego wspaniałą  przygodę, będziemy mu w niej towarzyszyć. Wszystkim, którzy chcą zanurzyć się w rowerową przygodę, a jednocześnie pogłębić znajomość języka francuskiego, obejrzeć niesamowite i niepowtarzalne zdjęcia, np. zachodzącego słońca w różnych zakątkach świata serdecznie zapraszamy na bloga Pierre-Etienne’a:   https://peonzeroad.net/     
Pierre-Etienne, wielką  przyjemnością było Cię poznać i gościć w naszej szkole! Zapraszamy jeszcze kiedyś! Bon voyage!

Za kulisami wizyty.
W 1995 r. zorganizowaliśmy jedną z pierwszych wymian szkolnych do  Francji. Uczestniczyli w niej uczniowie 2-go rocznika naszego Liceum. Nasz gość, Pierre –Etienne, miał wtedy niespełna 10 lat, kiedy jego siostra wraz z rodziną zdecydowali, że przyjmą do swojego domu , Monikę Rolską-Liebe. Dziewczyny zaprzyjaźniły się, znajomość trwa do dnia dzisiejszego, a jednym z jej owoców jest obecna wizyta w Polsce dorosłego  Pierre-Etienne’a.
Warto brać udział w wymianach, bo  bogactwo, jakie czerpiemy z doświadczeń zdobytych w trakcie spotkań z innymi narodowościami jest nie do przecenienia.
Monice, naszej Absolwentce, bardzo dziękujemy za pamięć i dobre pomysły!
Teresa Konieczniak
Marta Drobińska-Ślusarz
Decyzja Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca br.
(2020-03-11)

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że od 12 marca br. do 25 marca br. w szkole nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach i  na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej .

Z poważaniem Ewa Raszka

Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23