-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Spotkanie z Hiszpańskimi studentami
(2018-03-07)
W niecodziennym spotkaniu mieli okazję uczestniczyć w poniedziałek, 5.03.2018, uczniowie klas hiszpańskojęzycznych Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum. Dwójka studentów hiszpańskich: David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla la Mancha oraz Fernando Sainz de la Maza, absolwent Uniwersytetu Complutense de Madrid, którzy odbywają praktyki pedagogiczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego przygotowała ciekawe zajęcia dla naszych uczniów z zakresu historii, geografii i sztuki Hiszpanii.
Uczniowie mieli możliwość zrewidowania swojej wiedzy z zakresu regionów autonomicznych, poszerzyć informacje dotyczące CAMINO DE SANTIAGO (Droga pielgrzymkowa do Santiago de Compostella) oraz wybitnych przedstawicieli ze świata sportu, literatury i malarstwa.
Hiszpańscy studenci, jak przystało na świetnie zapowiadających się nauczycieli, podsumowali lekcje sprawdzianem z nowej wiedzy w formie konkursu  wykorzystując aplikację Kahoot.  Ekscytacji i uciechy było co niemiara .                     
Lekcje podobały się uczniom, podobały się profesorom, którym bardzo dziękujemy, że znaleźli czas, aby nas odwiedzić.
Składamy podziękowania również pani dr Cecylii Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego, która o nas nie zapomina, gdy pojawi się możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi.Francuski z Manon Cuppens
(2018-03-07)
26 lutego grupa frankofońska klasy 7b SP oraz uczniowie z gimnazjum i liceum mieli okazję spotkać się po raz kolejny z Manon Cuppens, naszą belgijską lektorką języka francuskiego.
"Smakowity" temat zajęć wzbudził duże zainteresowanie uczestników spotkania: Manon zaproponowała szereg zadań pozwalających na bliższe poznanie specjałów kuchni krajów frankofonskich - od ich składników, przez wygląd, aż do okoliczności, w których są najczęściej podawane.
Ćwiczeniem wieńczącym spotkanie było stworzenie quizu ze znajomości kuchni polskiej -  Manon doskonale poradziła sobie ze wszystkimi pytaniami!
Do następnego spotkania!Zebranie z Rodzicami
(2018-03-04)
W czwartek, 8.03.2018, o godz. 17.00 odbędzie  się zebranie rodziców uczniów  klas 4 - 7 KSP, Gimnazjum i Liceum  z wychowawcami szkół SPSK  przy ul. Zawidzkiej 10 oraz konsultacje z nauczycielami


Sukces naszej uczennicy
(2018-03-04)
Serdecznie gratulujemy Amelce GUDOWSKIEJ, uczennicy klasy 3a Katolickiego Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej,  zajęcia III  miejsca w Wojewódzkim Konkursie Językowym Poliglota. Amelka wykazała się bardzo dużą wiedzą z dwóch języków: angielskiego i hiszpańskiego.
Wszystkiego dobrego. Życzymy dalszych sukcesów.Spotkanie z podróżnikiem
(2018-02-26)
21 lutego w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbyło się kolejne "Spotkanie z podróżnikiem", tym razem pod hasłem "Hobbit na antypodach czyli Nowa Zelandia z Ryszardem Derdzińskim".
Pan Ryszard, ekspert w dziedzinie literatury J.R.R.Tolkiena i samej osoby profesora, oraz przewodnik wycieczek z wieloletnim doświadczeniem, gościł w naszej szkole już trzeci raz, i podobnie jak to było wcześniej zawładną niepodzielnie naszą uwagą na prawie półtorej godziny. Tolkienowskie krajobrazy Nowej Zelandii, zwyczaje Maorysów czy osobliwości przyrody tego najodleglejszego dla nas zakątka świata, to tylko niektóre wątki jego zajmującej prelekcji. Spotkanie zakończyło się aplauzem kilkudziesięciu zadowolonych słuchaczy.
Dziękujemy panie Ryszardzie!

Spotkaniu jak zwykle towarzyszyła herbata oraz domowe wypieki naszych uczniów i ich rodziców, za co serdecznie dziękuje organizator :-)

R.S.Konkurs fotograficzny z udziałem naszej uczennicy
(2018-02-25)
W środę 14.02.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Chorzowie odbyło się podsumowanie III ŚWIĄTECZNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO,  któremu patronowała Komisja Fotografii Krajoznawczej przy PTTK Chorzów.

Jurorami konkursu byli:
Pani Justyna Kenig - nauczyciel SP 10 w Chorzowie, przedstawicielka organizatora konkursu
Pan Mirosław Majewski - Prezes Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Chorzów, instruktor fotografii krajoznawczej
Pan Czesław Polański - instruktor fotografii krajoznawczej
 
Konkurs miał charakter regionalny. W kategorii klas II i III gimnazjalnych oraz klasy VII szkoły podstawowej wyróżnienie zdobyła Julia Sęga, uczennica II klasy naszej szkoły. Oto konkursowe zdjęcie Julii:Krótka fotorelacja z konkursowej gali znajduje się w galerii.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE EWANGELIZACYJNE
(2018-02-17)
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE EWANGELIZACYJNE
dla uczniów gimnazjum i liceum

odbędą się w dniach 19,20,21 lutego 2018 r. w godzinach 11.00-13.30

PROGRAM:
I i II dzień rekolekcji
Trzy pierwsze godziny lekcyjne odbywają się według planu zajęć dydaktycznych. Godzina  10.30- wyjście pod opieką wychowawcy klasy/ nauczyciela prowadzącego zajęcia na projekcję filmu i konferencję .

III dzień rekolekcji
Trzy pierwsze godziny lekcyjne wg planu
Godzina 11.00- sakrament spowiedzi i Msza Święta w Bazylice NMP  w Dąbrowie Górniczej

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE EWANGELIZACYJNE
dla uczniów klas I-VII szkoły podstawowej

odbędą się w dniach 19,20,21 marca 2018 r.
PROGRAM podany zostanie w późniejszym terminie.


Świąteczne paczki
(2017-12-19)
Jak co roku, w adwentowym czasie dzieci i młodzież naszej szkoły podejmują różne formy działań charytatywnych. Na początku miesiąca wielkim sukcesem zakończyła się akcję „Szlachetna Paczka”, a 14 grudnia sfinalizowano prowadzoną równolegle kwestę i zbiórkę prezentów dla dzieci i młodzieży z będzińskiego Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Gołuchowicach.  Działania przebiegały wielotorowo. 26 listopada uczniowie klas 7. przeprowadzili kwestę przed kościołem pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej, a w kolejnych dniach także wśród społeczności szkolnej. Zbiórka przyniosła kwotę 837 zł! W akcję, jak zawsze, włączyli się także rodzice. Jedna z mam zaangażowała swoje koleżanki i swoich kolegów z pracy, co radykalnie zwiększyło zakres naszej akcji.
Pomoc szesnastce podopiecznych gołuchowickiego Ośrodka wzbudziła ogromny odzew i zaangażowanie. Zgromadzone pieniądze, upominki, słodycze oraz wydawałoby się zwykłe rzeczy, takie jak ręczniki czy pościel do adresatów dotarły w miniony czwartek. Po skończonych lekcjach czwórka reprezentująca uczniów klasy 7a wraz z wychowawcą oraz Panią Dorotą (organizatorką akcji wśród znajomych) spotkała się z powracającymi z zajęć szkolnych wychowankami w świetlicy Ośrodka i na ręce opiekunów radośnie wszystko przekazała.
Rozmiary pomocy przedstawiają zdjęcia:

 


Adwentowe Kalendarze
(2017-12-13)
Kalendarz adwentowy ma wyjątkową historię i może wprowadzić magiczny nastrój przed świętami. To dodatkowy element, który pomaga przygotować siebie i rodzinę do świąt.
Początkowo kalendarz adwentowy miał wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach. Bardzo popularna była wersja z otwieranymi okienkami i obrazkami najpiękniejszych szopek.
  W  Polsce tradycja kalendarza adwentowego nie jest tak popularna jak w Niemczech, najbardziej znany jest słodki kalendarz adwentowy z czekoladkami w środku. Uczniowie naszej szkoły, uczący się języka niemieckiego, chcieli przybliżyć tą tradycję i przygotowali kalendarze  podobne do tych, które otrzymują niemieckie dzieci.  Efekty ich  pracy można było zobaczyć na wystawie prac  na korytarzu na II piętrze. Od 15 grudnia prace będą wystawione w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej w filii nr 5 przy ulicy Piłsudskiego 32.
 Zachęcam również do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

Anna Paśko
nauczyciel języka niemieckiego7 Spotkanie z Podróżnikiem w Katoliku
(2017-11-24)
23 listopada odbyło się 7. już spotkanie z cyklu "Spotkań z Podróżnikiem". Tym razem hasło prelekcji brzmiało: "Warto czasem zejść na dno". Zaproszony gość, Pan Marek Śliwiński, przedstawiał tajniki nurkowania oraz opowiadał ciekawe i emocjonujące historie z podwodnego świata, które przydarzyły mu się podczas niemal 40 lat nurkowania na krajowych i zagranicznych akwenach. Dużą atrakcją było również poznanie ekwipunku nurka a w szczególności przymiarka suchego skafandra przez jednego z uczniów.
     Jak zwykle frekwencja dopisała a pomoc organizacyjna rodziców i wielu uczniów - wspaniale zaopatrzony i obsłużony bufet - przekroczyła nawet możliwości zgromadzonych słuchaczy.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5