-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Warsztaty ekologiczno-językowe
(2018-06-28)
W piątek, 15.06.2018, odbyły się w naszych Szkołach Katolickich warsztaty ekologiczno-językowe prowadzone przez Dyrektora Ośrodka Alliance Française w Katowicach, pana Stephana JOLIVET. Warsztaty francuskojęzyczne przeznaczone były dla klas frankofońskich. Z przygotowanej prezentacji młodzież dowiedziała się o szczycie klimatycznym ONZ organizowanym w grudniu 2018 w Katowicach,  COP24, a także miała okazję do powtórki słownictwa związanego z ekologią.
Pan dyrektor spotkał się również z uczniami, którzy nie uczą się języka francuskiego.  Po godzinnych zajęciach , opuszczając szkolną aulę chwalili się znajomością kilku zwrotów francuskich, możliwością przedstawienia się w jeszcze jednym języku obcym.  Pan JOLIVET rozpoczął swoje spotkanie kilkoma piosenkami francuskimi i szybko się okazało się, że większość z nich znana była naszym uczniom, mimo iż nie uczą się francuskiego.
Bardzo dziękujemy panu Stephanowi JOLIVET za to spotkanie i mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym będzie okazja do dalszej współpracy  z  katowickim  Alliance Française.


Akcja Rak&Roll
(2018-06-11)
Dziś otrzymaliśmy informacje o jednym z naszych uczniów, o wspaniałej inicjatywie na rzecz Fundacji Rak&Roll. Jędrzej z klasy 3 gimnazjum oddał swoje legendarne :) włosy na peruki dla kobiet w chemioterapii. Jesteśmy z niego bardzo dumni!

Jeśli chcesz poczytać o fundacji, kliknij TUTAJ.
Poniżej dwie fotki Jędrzeja: PRZED i PO:

 


Słoneczna Hiszpania w Szkołach Katolickich w Dąbrowie Górniczej
(2018-06-06)
W dniu 4.06.2018 w Szkołach Katolickich SPSK zorganizowany został Dzień Kultury Hiszpanii. Temperatura powietrza równa była iście hiszpańskiej, co razem z przygotowanym programem stanowiło bardzo udane spotkanie.
Na hiszpańskie święto przyjęli zaproszenie : pani mgr Aleksandra Ziobrowska z Zakładu Badań Iberyjskich i Latynoamerykańskich Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, która przedstawiła prezentację  „Andaluzja, Katalonia i Kraj Basków – trzy oblicza Hiszpanii”  oraz Rafael Jiménez Aranda z Uniwersytetu w Kordobie, przebywający na Uniwersytecie Śląskim  na praktykach pedagogicznych, który opowiadał o ciekawostkach związanych z jego ojczystym regionem – Andaluzją. Na język polski tłumaczyła uczennica III klasy Gimnazjum Amelia Gudowska.
Program prowadzili hiszpańskojęzyczni uczniowie Katolickiego Gimnazjum: Amelia Gudowska i Jan Madejczyk.  
Znalazły się w nim dwa spektakle zaprezentowane  w języku hiszpańskim:  „La Oruga muy hambrienta” w wykonaniu  uczniów  klasy 3 KSP oraz „La Ratita presumida” w wykonaniu  uczniów klasy 6.  Spektakle bardzo się podobały publiczności, która nagrodziła młodych aktorów  wielkimi brawami. Uczniowie przygotowali przedstawienia ze swoją nauczycielką języka hiszpańskiego.
Dzień Kultury Hiszpanii zamknął zespół taneczny składający się z uczniów z  klas 4 KSP, który zaprezentował układ taneczny do utworu Alvaro Solera  „Sofía”. Choreografię  przygotowała pani mgr Agnieszka Zientarska.
Oczywiście nie zabrakło kącika kuchni hiszpańskiej. Chłodne gazpacho miało wielkie powodzenie w ten upalny dzień.
Składamy podziękowania dla uczniów za przygotowanie tak sympatycznej imprezy oraz dla rodziców, którzy aktywnie włączyli się do zorganizowania kącika potraw hiszpańskich.
Dziękujemy zaproszonym gościom, że zaszczycili nas swoją obecnością i przekazali uczniom tyle ciekawych informacji o Hiszpanii.


WIZYTA UCZNIÓW FRANCUSKIEGO LICEUM FABERT
(2018-06-04)
We wtorek,  29.05.2018 zakończyła się wizyta w Polsce  grupy 15 uczniów francuskiego Liceum Fabert w Metz. Przyjechali do nas z Lotaryngii, regionu położonego w północno-wschodniej Francji, aby poszerzyć swoją wiedzę o krajach europejskich. Towarzyszyło im dwoje nauczycieli, Joёlle Carme i Thierry Kany, którzy zakochani w naszym gościnnym kraju organizują wymianę z naszą szkołą od 13 lat.
W czasie 9-dniowego pobytu w Polsce młodzi Francuzi mieli okazję poznać nie tylko Dąbrowę Górniczą, ale wiele różnych ciekawych i urokliwych miejsc, a także, mieszkając w rodzinach polskich uczniów poznać   codzienne życie swych rówieśników z Polski.
O to, aby Francuzi nie czuli się zbyt obco w naszym kraju zadbała pani Marta Mokrzycka ze swoimi asystentkami organizując lekcję języka polskiego. Tak więc na samym początku wizyty uczniowie francuscy poznali parę przydatnych zwrotów polskich.
Jak co roku wyjechaliśmy z naszymi gośćmi na trzydniowy wyjazd integracyjny w Tatry, gdzie wspólnie z uczniami polskimi, dzielnie pokonywali wielokilometrowe trasy turystyczne. W tym roku dopisała nam idealna pogoda, można więc było wydłużyć wspólne bycie razem do późnych godzin nocnych przy ognisku. Towarzyszyła nam młodzież ze szkoły SPSK w Czarnym Dunajcu z panią dyrektor Teresą Dziwisz, a góralski zespół muzyczny przybliżył tradycję muzyczną tego regionu . Uczniowie  francuscy  przekonali się, że zatańczyć zbójeckiego w pełnej krasie, to nie taka prosta sprawa. Radości było mnóstwo.
Wycieczki do Warszawy, Krakowa, Pszczyny były okazją do poznania historii naszego kraju.
Francuzi zwiedzili także   Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Młodzi ludzie w wielkim  skupieniu wysłuchali opowieści o eksterminacji oraz  o męczeństwie i bohaterstwie więźniów. Pozostała gorzka refleksja, że to ludzie ludziom tak okrutny  los zgotowali.
Byliśmy również w Częstochowie, na Jasnej Górze, gdzie historia narodu polskiego łączy się z jego duchowością. Po zwiedzeniu klasztoru zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z panią Prezes SPSK, Marią Chodkiewicz i członkami Zarządu. W spotkaniu uczestniczyła również pani dyrektor naszej szkoły, Ewa Raszka. Rozmawialiśmy o możliwości kontynuacji naszego międzynarodowego projektu i jego ewentualnego poszerzenia o inne szkoły  Stowarzyszenia.
Potem Olsztyn k /Częstochowy i długo oczekiwane zajęcia sportowe, które przygotował pan Krzysztof Jurczyk. Dzień zakończył się ogniskiem i oczywiście smażoną kiełbaską.

Trudno było się rozstać po tylu dniach spędzonych razem. Nasi francuscy goście byli wzruszeni serdecznością i gościnnością polskich rodzin. Uczniowie polscy wyjadą z rewizytą do Metz 27 września 2018. Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie  pozwolą jeszcze na kolejne spotkania, już indywidualne, w czasie wakacji, a Polska nie będzie jedynie punktem na mapie Europy, ale mnóstwem ciepłych wspomnień. Było to bardzo ważne spotkanie młodych ludzi, okazja do wymiany poglądów oraz żywe doświadczenie możliwości pięknego bycia razem pomimo różnorodności kulturowej i różnych tradycji.

Organizatorzy tej wymiany składają bardzo gorące podziękowania wszystkim uczniom i ich rodzinom za przyjęcie  francuskich gości oraz  za stworzenie prawdziwie domowej atmosfery.
 Teresa Konieczniak  
Dziękujemy za gościnność
(2018-06-03)
W imieniu organizatorów wymiany szkolnej Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej z Liceum Fabert  
w Metz we Francji składamy serdeczne podziękowania
Uczniom i ich Rodzicom

za przyjęcie francuskich gości do swoich domów oraz  okazaną im gościnność i serdeczność .

Rewizyta polskich uczniów w Metz  będzie miała miejsce
w dniach 26.09.2018 – 06.10.2018.


Rajd na Baranią Górę
(2018-06-03)
26 maja w sobotę globtroterzy z katolika wybrali się na rajd górski w rejon Baraniej Góry, w Beskidzie Śląskim.

Wędrówka zaczęła się od dworca PKP Wisła Głębce. Pierwszy odcinek marszruty wiódł żółtym szlakiem, przez szczyt Kubalonka (830 m n.p.m. z wieżą widokową) do Przełęczy Szarcula, skąd dalej wędrowaliśmy Głównym Szlakiem Beskidzkim  im. Kazimierza Sosnowskiego (czerwony). Po drodze zatrzymaliśmy się na krótki postój przy schronisku Stecówka. Ostatni odcinek przed schroniskiem Przysłop, gdzie zaplanowany był długi postój, pokonaliśmy szlakami czarnym i niebieskim, przez tzw. Karolówkę, gdyż odcinek ten jest po prostu ciekawszy od biegnącego równolegle szlaku czerwonego.
Odpoczynek i posiłek na Przysłopie dodał nam sił i po godzinie wędrówki zdobyliśmy Baranią (1220 m n.p.m.)!
Limitowani czasem odjazdu pociągu, panoramę z wieży widokowej podziwialiśmy niestety tylko kilka chwil. Ostatni etap rajdu, to zejście do Wisły Głębce, które pokonaliśmy szlakiem niebieskim, wiodącym na znacznym odcinku wzdłuż Białej Wisełki z jej malowniczymi bystrzami i kaskadami. Z pomocą lokalnych taksówek sprawnie przejechaliśmy na dworzec Wisła Uzdrowisko i po kilku minutach oczekiwania wsiedliśmy do pociągu do domu :).


Hiszpańscy praktykanci w Szkołach Katolickich Dąbrowy Górniczej.
(2018-05-15)
W dniu 14 maja 2018 Fernando Sainz de la Maza z Universidad Complutense de Madrid, Nieves Tamayo Forero z Uniwersytetu w Extremadurze , Mercedes de la Torre Fuentes z Uniwersytetu Castilla-La Mancha oraz Rafael Jiménez Aranda z Uniwersytetu de Córdoba w Andaluzji odbywający praktyki dydaktyczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ pod kierunkiem dr Cecylii Tatoj, byli gośćmi w   Szkołach Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej.

Na zaproszenie pani wicedyrektor, mgr Teresy Konieczniak, przeprowadzili zajęcia z uczniami szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Spotkali się także z najmłodszymi członkami szkolnej społeczności – przedszkolakami.

Hiszpańscy studenci zaprezentowali uczniom swoje regiony, podzielili się ciekawostkami z zakresu kultury i obyczajów , a ponieważ mieszkają w Polsce już od kilku miesięcy porównali niektóre zwyczaje panujące w obu krajach.

Takie spotkania bardzo zbliżają ludzi mówiącymi różnymi językami, żyjącymi w różnych, oddalonych od siebie krajach. Pomagają w przezwyciężaniu stereotypów i pozwalają uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. Z pewnością będziemy korzystali z kolejnych okazji goszczenia w naszej szkole młodych ludzi z różnych krajów całego świata.


Pożegnanie klasy maturalnej
(2018-05-06)
MATURZYŚCI rocznik 2018 opuścili mury szkoły 27 kwietnia br.

Klasa I i II LO przygotowały pożegnanie tegorocznych abiturientów. Był ogromny tort i pizze o różnych smakach i napoje.
Spotkanie przekształciło się w mini party, w którym wzięły udział Panie dyrektor szkoły, nauczyciele i  uczniowie.  Atmosfera była bardzo miła, trudno się było rozstać…

Życzymy naszym maturzystom połamania piór!

Z tej okazji  odbyła się msza święta pod przewodnictwem prefekta księdza Rafała Pietruszki. Msza została odprawiona w intencji egzaminów maturalnych i Ojczyzny z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Uczniowie klasy II LO przygotowali krótki apel przypominający okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791roku.
Dziękujemy.


XXXI Ogólnopolski Konkurs Literacki - sucesy naszych uczennic
(2018-05-06)
Cieszymy się z sukcesu naszych uczennic, które wzięły udział
w XXXI Ogólnopolskim Konkursie Literackim Twórczość ze szkolnej ławy, który organizowało III LO im. C. K. Norwida w Będzinie.

25 kwietnia br. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Twórczość ze szkolnej ławy”.
Konkurs adresowany do uczniów klas siódmych szkół podstawowych, klas drugich i trzecich gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych został objęty Honorowym Patronatem Starosty Będzińskiego Arkadiusza Watoły.
Nadesłane prace były oceniane w dwóch kategoriach: tekst prozą/wiersz, a także w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum/szkoła ponadpodstawowa.
W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, prezentując niepublikowany wcześniej tekst prozatorski lub trzy wiersze.
Wysoki poziom nadesłanych prac oceniany był przez jury pod przewodnictwem poety Jacka Golonki.

Julia Płonka uczennica III klasy gimnazjum została uhonorowana I miejscem  w kategorii POEZJA, SZKOŁA PODSTAWOWA, GIMNAZJUM .
Natomiast Dominika Krajniewska uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego w kategorii POEZJA, SZKOŁA PONADPODSTAWOWA zdobyła II miejsce.

Bardzo się cieszymy i gratulujemy dziewczętom sukcesu.


V obrady Parlamentu Młodzieżowego
(2018-05-03)
27 kwietnia uczniowie II klasy  gimnazjum: Jan Madejczyk, Kamila Probierz, Julia Sęga, Marcin Serafin reprezentowali naszą szkołę podczas V edycji obrad Parlamentu Młodzieżowego. Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w pracę komisji do spraw polityki zagranicznej od strony rządowej.
Na Sali sesyjnej UM w Dąbrowie wygłosili przemówienie na temat korzyści wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty. Podsumowaniem tegorocznej edycji będzie wycieczka 5 czerwca do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu i Senatu RP.
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6