-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Osiągnięcia naszych uczniów w konkursie Języków Romańskich
(2018-04-26)
Serdecznie gratulujemy naszym gimnazjalistom i licealistom sukcesów językowych   w VIII Wojewódzkim Konkursie  Języków Romańskich w V LO w Dąbrowie Górniczej.

Amelia GUDOWSKA, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum,  zajęła I miejsce w kategorii Język hiszpański. 
Julia PŁONKA, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum, zajęła I miejsce w kategorii Język francuski.
Agnieszka FLAK, uczennica 3 klasy Katolickiego Gimnazjum, zajęła I miejsce w kategorii Język włoski.
Zuzanna CZERNIAK z 3 klasy naszego Gimnazjum zajęła II miejsce w kategorii Język włoski
Dominik NOWAKOWSKI  z 1 kl. Katolickiego Liceum zdobył 2. miejsce w kategorii Język włoski
Kuba CIERNIAK z 1 kl.Katolickiego Liceum, zdobył 3.miejsce w kategorii Język włoski
Damian LIEBE z 3 kl. Katolickiego Gimnazjum, zdobył 3. miejsce w kategorii Język francuski

Bardzo się cieszymy, że  zapał i pasja w nauce języków obcych przekłada się również na osiąganie sukcesów w konkursach językowych. Niewątpliwie jest to powód do dumy dla uczniów, rodziców i nauczycieli, a jednocześnie motywacja do dalszej nauki.
Wszystkiego dobrego!


Szkolna Msza Św.
(2018-04-24)
W niedzielę 22 kwietnia społeczność
szkół katolickich w Dąbrowie Górniczej
wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej
w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.


Spotkanie z Rodzicami - wymiana francuska
(2018-04-04)
Serdecznie zapraszam rodziców i uczniów biorących udział w wymianie szkolnej  z liceum Fabert w Metz na zebranie  we wtorek, 10.04.2018, o godz.18.00.  
Zebranie odbędzie się w Katolickich Szkołach SPSK w Dąbrowie Górniczej, na ulicy Zawidzkiej  10, w sali nr 31, na 1.piętrze.

Organizator wymiany
Teresa Konieczniak


Nasza młodzież francuskojęzyczna na Uniwersytecie Śląskim
(2018-04-03)
Na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego uczniowie klas frankofońskich Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Dąbrowie Górniczej, wzięli udział 28 marca br. w obchodach Święta Frankofonii  zorganizowanego przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki.
Hasłem przewodnim tegorocznego święta było: „Francophonie 2018: Entre tradition et modernie (Frankofonia 2018: Między tradycją a nowoczesnością). W wydarzeniu wziął udział JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy, dziekan Wydziału Filologicznego UŚ prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Wacław Rapak. Spotkanie otworzył prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki.
Naszą szkołę reprezentowała pani  dyrektor Ewa Raszka oraz pani Teresa Konieczniak.

W programie obchodów znalazły się między innymi:
•    prezentacja oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ oraz perspektyw kariery zawodowej dla osób wielojęzycznych,
•    prezentacja na temat działalności Instytutu na rzecz promocji języka francuskiego i kultur frankofońskich,
•    prezentacja pt. „Entre ciel et mer: fin de la terre. A propos de voyages bretons et autres” (dr hab. Magdalena Zdrada-Cok z Zakładu Literatury i Kultury Francuskiej i Frankofońskiej),
•    prezentacja pt. „Entre homme et machine: les langues à l’ère numériqeu” (dr Ksenia Gałuskina z Zakładu Językoznawstwa Stosowanego i Translatoryki),
•    koncert muzyki francuskiej w wykonaniu Edyty Poznańskiej – studentki III roku specjalności języki stosowane

Frankofonia była częścią obchodów 45-lecia Romanistyki Śląskiej.
Spotkanie na Uniwersytecie dało uczniom możliwość poznania uczelni od środka, spotkania z jej władzami i wykładowcami oraz poznania nowego słownictwa francuskiego.
Zapraszamy do galerii.


Podróż do gwiazd - IX spotkanie z podróżnikiem
(2018-03-28)
22 marca w godzinach 15:30 - 17. odbyła się 3. w tym roku szkolnym, a 9. w ogóle prelekcja z cyklu "Spotkanie z podróżnikiem". W okresie wiosennego zrównania dnia z nocą nasze spotkanie miało właśnie astronomiczny klimat, o czym informowało hasło "Podróż do gwiazd z Jarosławem Bugajem". Pan Jarosław, miłośnik kosmosu od dzieciństwa zafascynowany astronomią i astronautyką, i od wielu lat członek Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z siedzibą w Planetarium Śląskim przekazuje swoją fascynację Wszechświatem wszystkim – od najmłodszych po dorosłych i seniorów. Wraz z wolontariuszami z PTMA organizuje  spotkania,prelekcje i pokazy obserwacji nieba dla szerokiej publiczności. Wspólnie z PTMA i Planetarium Ślaskim zorganizował m.in.: Pikniki Rakietowe w Planetarium Śląskim, konkursy astronomiczne „Kosmiczne Dzieciaki” dla przedszkolaków, oraz astronomiczne spotkania w Głogówku i Lubszy, a w marcowe czwartkowe popołudnie gościł u nas.
      Nasz prelegent w ponadgodzinnym wystąpieniu przedstawił zgromadzonemu audytorium między innymi charakterystykę Układu Słonecznego, start promu kosmicznego, lądowanie sondy na Marsie oraz wiele własnych zdjęć pejzaży nocnego nieba i obiektów kosmicznych. Dowiedzieliśmy się także, gdzie w Polsce znajdują się obserwatoria astronomiczne, które pan Jarosław razem z synem Maćkiem, absolwentem naszej szkoły, odwiedził wszystkie. Uczniowie usłyszeli o zaskakującym dla wielu zanieczyszczeniu środowiska  jakim jest światło i że prawdziwą noc, rozświetloną jedynie blaskiem ciał niebieskich w Europie naprawdę trudno znaleźć ( w Polsce w marcu 2013 r. w celu ochrony przed sztucznym światłem powołano do istnienia Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”). Na koniec uczniowie mogli obejrzeć przyniesione przez pana Jarosława pomoce astronoma takie jak globus i mapy nieba, ciekawe plakaty a nawet lunetę, przez którą po prelekcji na widnym jeszcze niebie najwytrwalszy słuchacz próbował obserwować Księżyc.
     IX "Spotkanie z podróżnikiem" miało dosłownie i w przenośni kosmiczny charakter. Dziękujemy panie Jarosławie!

Za pomoc w organizacji, domowe wypieki i upominek dla prelegenta wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękuje organizator
 R.S.
 
 


Kolory Młodej Polski
(2018-03-17)
Miło jest czasem oderwać się od szkolnej rutyny, wyjść z ławek i połączyć przyjemne z pożytecznym.
Zima, śnieg, mróz, a my wybraliśmy się do Muzeum Śląskiego oglądać kolory Młodej Polski. Kontakt ze sztuką w galerii malarstwa to prawdziwy relaks. Polubiliśmy te wizyty. Oglądaliśmy obrazy Mehoffera, Wyczółkowskiego i Wyspiańskiego. Najbardziej podobał się nam obraz Jacka Malczewskiego pt. „Anioły z Tobiaszem”.
Uczniowie II LO


Spotkanie z Hiszpańskimi studentami
(2018-03-07)
W niecodziennym spotkaniu mieli okazję uczestniczyć w poniedziałek, 5.03.2018, uczniowie klas hiszpańskojęzycznych Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum. Dwójka studentów hiszpańskich: David Peñaranda Hernández z Uniwersytetu Castilla la Mancha oraz Fernando Sainz de la Maza, absolwent Uniwersytetu Complutense de Madrid, którzy odbywają praktyki pedagogiczne w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego przygotowała ciekawe zajęcia dla naszych uczniów z zakresu historii, geografii i sztuki Hiszpanii.
Uczniowie mieli możliwość zrewidowania swojej wiedzy z zakresu regionów autonomicznych, poszerzyć informacje dotyczące CAMINO DE SANTIAGO (Droga pielgrzymkowa do Santiago de Compostella) oraz wybitnych przedstawicieli ze świata sportu, literatury i malarstwa.
Hiszpańscy studenci, jak przystało na świetnie zapowiadających się nauczycieli, podsumowali lekcje sprawdzianem z nowej wiedzy w formie konkursu  wykorzystując aplikację Kahoot.  Ekscytacji i uciechy było co niemiara .                     
Lekcje podobały się uczniom, podobały się profesorom, którym bardzo dziękujemy, że znaleźli czas, aby nas odwiedzić.
Składamy podziękowania również pani dr Cecylii Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego, która o nas nie zapomina, gdy pojawi się możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi.Francuski z Manon Cuppens
(2018-03-07)
26 lutego grupa frankofońska klasy 7b SP oraz uczniowie z gimnazjum i liceum mieli okazję spotkać się po raz kolejny z Manon Cuppens, naszą belgijską lektorką języka francuskiego.
"Smakowity" temat zajęć wzbudził duże zainteresowanie uczestników spotkania: Manon zaproponowała szereg zadań pozwalających na bliższe poznanie specjałów kuchni krajów frankofonskich - od ich składników, przez wygląd, aż do okoliczności, w których są najczęściej podawane.
Ćwiczeniem wieńczącym spotkanie było stworzenie quizu ze znajomości kuchni polskiej -  Manon doskonale poradziła sobie ze wszystkimi pytaniami!
Do następnego spotkania!Zebranie z Rodzicami
(2018-03-04)
W czwartek, 8.03.2018, o godz. 17.00 odbędzie  się zebranie rodziców uczniów  klas 4 - 7 KSP, Gimnazjum i Liceum  z wychowawcami szkół SPSK  przy ul. Zawidzkiej 10 oraz konsultacje z nauczycielami


Sukces naszej uczennicy
(2018-03-04)
Serdecznie gratulujemy Amelce GUDOWSKIEJ, uczennicy klasy 3a Katolickiego Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej,  zajęcia III  miejsca w Wojewódzkim Konkursie Językowym Poliglota. Amelka wykazała się bardzo dużą wiedzą z dwóch języków: angielskiego i hiszpańskiego.
Wszystkiego dobrego. Życzymy dalszych sukcesów.

Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6