Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Gimnazjaliści i licealiści nagrodzeni
(2017-03-03)
Wieczór 17 lutego 2017 roku dla grupy gimnazjalistów i licealistów na pewno był niezwykły. W 5 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej uczestniczyli w  wernisażu, na którym byli jednocześnie zaproszonymi gośćmi i autorami zdjęć nagrodzonych w projekcie ”Stuletnia Dąbrowa Górnicza – miejsce sercu bliskie”.
Pomysłodawcy projektu dali  młodym szansę wykorzystania umiejętności nabytych na lekcjach fotografii  u dr Sławomira Pytla.
Na swoich zdjęciach zaprezentowali estetyczną wrażliwość i umiejętność dostrzegania w rodzinnym mieście miejsc wyjątkowych i pięknych. Sfotografowali zabytki, przyrodę i życie codzienne. Jak podkreślili organizatorzy  poziom około 600 fotografii był wyjątkowo wysoki i bardzo trudno było spośród nich wybrać najlepsze, zaprezentowane na wernisażu. Tym większa radość uczniów, opiekuna i dyrekcji szkoły. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Jednak największą przyjemność sprawiła uczniom  możliwość zobaczenia swoich prac pięknie wyeksponowanych w bibliotece i oglądanych przez licznie przybyłych gości. Organizatorzy zadbali o atmosferę spotkania, był czas na wspomnienia –„ dorośli” z sentymentem opowiadali jak na ich oczach zmieniało się miasto i przekonywali , że warto utrwalać na zdjęciach miejsca, które być może niebawem będą wyglądać inaczej. Rozmowy, ciekawa prezentacja multimedialna zdjęć, kawa, pyszne ciasteczka, nieco nostalgiczny nastrój  - bez wątpienia można też mówić o pełnej integracji międzypokoleniowej.
Z niecierpliwością czekamy na zapowiadany album, wystawę w siedzibie szkół katolickich oraz kolejną inicjatywę, która pozwoli podtrzymać pasję fotografowania.

W Galerii znajduje się kilka zdjęć z wernisażu, zapraszamy.


Rekolekcje wielkopostne
(2017-03-02)
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla gimnazjum i liceum odbędą się 15 - 17 marca 2017 r.

Plan rekolekcji:

15.03 - godz. 9.00 - zbiórka w szkole, wyjazd do Kina HELIOS w Sosnowcu, powrót ok. godz. 12.30-13.00

16.03 - godz. 9.00 - zbiórka w szkole, wyjazd do Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Sosnowcu, powrót ok. godz. 12.30-13.00

17.03 - godz. 9.00 - zbiórka w szkole, wyjazd do Kościoła Św. Tomasza w Sosnowcu, powrót ok. godz. 12.30-13.00


Zebranie z Rodzicami
(2017-03-02)
Zebranie dla Rodziców uczniów  Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego
odbędzie się 16 marca 2017 r.
o godz. 17.00.


MEKSYK W KATOLICKICH SZKOŁACH SPSK W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
(2017-02-15)
W dniu 10 lutego br. José Fredman Mendoza Ibarra, doktorant z Uniwersytetu Nuevo León w Meksyku, goszczący w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki  Uniwersytetu Śląskiego w ramach programu Erasmus  wygłosił wykład w Katolickich Szkołach w Dąbrowie Górniczej na temat meksykańskiej kultury.
Nasz gość spotkał się z gimnazjalistami, którzy uczą się jęz. hiszpańskiego, a także z uczniami  klasy 5 i 6 Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Dzięki wystąpieniu, jakie przygotował José Ferdman, zmniejszyła  się odległość między Polską a Meksykiem, rozpaliła się ciekawość dalekiego kraju, jego historii i jego kultury oraz dnia obecnego.

Nasi uczniowie bardzo ciepło przyjęli gościa z Meksyku. Przygotowali poczęstunek, a młodsi nawet parę piosenek w jęz. hiszpańskim.

Bardzo dziękujemy José Ferdmanowi za to spotkanie, uczniom za miłe przyjęcie gościa oraz rodzicom za pyszne ciasta i pierniczki.


Relacja licealistów z wycieczki do Krakowa
(2017-02-15)
Nie bez powodu mówi się o magii Krakowa…

Taki też był nasz ostatni wypad I liceum z panią dyrektor Ewą Raszką i Małgorzatą Mazur. Choć zaplanowany, to jednak pełen zaskakujących chwil, sytuacji i zdarzeń.  W galerii malarstwa polskiego w  Sukiennicach mogliśmy podziwiać słynne obrazy  Matejki, Chełmońskiego, Siemiradzkiego, Malczewskiego  czy Stanisławskiego. Zachwyciły nas takie dzieła jak: Wernyhora, Hołd pruski,  Żywe pochodnie Nerona. Obejrzeliśmy wiele innych obrazów i rzeźb stworzonych w różnych okresach historycznych.  Mogliśmy na chwilę usiąść w fotelu salki poświęconej pamiątkom po poecie Adamie Asnyku…
Udaliśmy się do kamienicy Szołajskich, gdzie w małym pokoiku zebrano bardzo interesujące zbiory Wisławy Szymborskiej: kartki pocztowe, zdjęcia, drobiazgi, które dostawała od znajomych na urodziny. Wszystko to znajdowało się w szufladach biurka  poetki, które można było odsunąć… To niezwykłe doświadczenie móc zaglądać do szuflady Szymborskiej – poetki noblistki.  I postukać na jej maszynie do pisania…
Nie sądziliśmy, że uda się nam wypić herbatę w klubie Pod Jaszczurami, gdzie wokaliści i muzycy przygotowywali się  do koncertu.
Udało się nam także na chwilę wejść do kościoła oo. franciszkanów, by podziwiać witraże Wyspiańskiego.
Ostatnim punktem było obejrzenie sztuki w pod tytułem  „Rewizor”, wystawianej  na deskach Teatru Stu.  Spektakl ukazywał zachowania i sytuacje opisane ponad dwa wieki temu, które  ani trochę nie straciły na aktualności. Sztuka była zarazem śmieszna jak i skłaniająca do refleksji. Po zakończeniu sztuki damska część naszej grupy czekała na aktorów wychodzących z foyer. Upór się opłacał. Dziewczyny dostały autografy aktorów grających w przedstawieniu i zrobiły  z nimi wspólne zdjęcia.
Chociaż z Krakowa wróciliśmy zmęczeni, byliśmy bardzo zadowoleni.
A opowieściom nie było końca…
Chcemy jeszcze!

I KLO & Maciek z III KLO


Kolejne spotkanie z Manon Cuppens
(2017-02-15)
Manon Cuppens spotkała się z grupami frankofońskimi Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej.

W czwartek, 9.02.2017,  gościliśmy w naszych szkołach panią  Manon Cuppens,  lektorkę  języka francuskiego, która spotkała się z uczniami grup  licealno-gimnazjalnych i szkoły podstawowej w  ramach projektu „Klasy frankofońskie na Śląsku” - DELF.  Uczniowie mieli możliwość pracować z native speakerem w zakresie słownictwa dotyczącego ulubionych  czynności i zajęć. Trenowali także sprawność rozumienia i komunikacji w języku francuskim.
Wszyscy uczący się języków obcych wiedzą, że najtrudniej jest pokonać barierę mówienia.  I właśnie pokonaniu tej bariery służą spotkania z Manon. Cieszymy się, że nasi uczniowie mają taką możliwość.
 Do zobaczenia w następnym miesiącu!


Korekta planu
(2017-02-13)
Pobierz plan na wtorek 14 lutego br.


Sekretariat w ferie
(2017-01-14)
Sekretariat Szkół Katolickich SPSK w Dąbrowie Górniczej  w 1. tygodniu ferii pracuje w godzinach  10.00  - 12.00.
W 2. tygodniu sekretariat będzie nieczynny
z powodu remontu.
W razie pilnych spraw prosimy o kontakt
z nr tel. 512 328 878


Piszą o nas
(2017-01-13)
W związku z wydarzeniem jakim było podpisanie porozumienia przez nasze szkoły z Uniwersytetem Śląskim, w portalu internetowym miasta Dąbrowa Górnicza oraz w serwisie internetowym Dziennika Zachodniego ukazał się artykuł pt.: "Dąbrowa Górnicza: szkoły katolickie będą współpracować z Uniwersytetem Śląskim".

Na stronach Uniwersytetu Śląskiego również została zamieszczona relacja z tego wydarzenia.
Zapraszamy do lektury.


Konkurs matematyczny KANGUR
(2017-01-12)
16 marca 2017 r. uczniowie naszych szkół wezmą udział z Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

Żaczek klasy 2 szkół podstawowych;
Maluch klasy 3 i 4 szkół podstawowych;
Beniamin klasy 5 i 6 szkół podstawowych;
Kadet klasy I i II gimnazjów;
Junior klasy III gimnazjów, I liceów i techników,
I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;
Student klasy II i III liceów i techników oraz IV techników.

Zapraszamy wszystkich naszych uczniów do udziału!
 
Zgłoszeń wraz opłatą 9 zł  dokonujemy u wychowawcy (klasy I-III SP) oraz nauczycieli matematyki do dnia 30 stycznia.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest podpisane przez rodzica

OŚWIADCZENIE .

Dla zachęty organizatorzy konkursu, tj. Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych przygotowało upominek:Testy konkursowe z poprzednich lat znajdują się pod adresami:

Wszystkie kategorie:

http://www.kangur-mat.pl/testy_konkursowe.php


Przykładowe zadania dla kategorii Żaczek
http://www.kangur-mat.pl/zad_przy_zaczek.php

Przykładowe zadania dla kategorii Maluch
http://www.kangur-mat.pl/zad_przy_maluch.php

Przykładowe zadania dla kategorii Beniamin
http://www.kangur-mat.pl/zad_przy_beniamin.php

Przykładowe zadania dla kategorii Kadet
http://www.kangur-mat.pl/zad_przy_kadet.php

Przykładowe zadania dla kategorii Junior
http://www.kangur-mat.pl/zad_przy_junior.php

Przykładowe zadania dla kategorii Student
http://www.kangur-mat.pl/zad_przy_student.php
Przejdź na stronę  1 2 3 4 5 6 7