O wymianieNordenKierspe

Współpraca ze szkołą w Norden

Kilka lat temu udało mi się nawiązać współpracę pomiędzy naszym gimnazjum, a niemiecką placówką Urlichsgymnasium z Norden. W ramach tej współpracy doszło już po raz drugi do wymiany naszych uczniów. Wymiana zagraniczna daje naszym uczniom okazję do przełamania barier językowych, poznania nowych fantastycznych ludzi oraz wyzbycia się posiadanych, często niesłusznych, stereotypów dotyczących innych narodowości. Od 14 do 20 stycznia gościliśmy 16 uczniów i 2 nauczycieli z Norden w naszej szkole i w naszych domach. Projekt trwał 5 dni. Wspólnie zwiedzaliśmy Kraków i Zakopane. W Małym Cichym, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg, wybraliśmy się na góralski kulig i ognisko. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Osikowej Dolinie. Niemieccy uczniowie mieli także okazję zwiedzić naszą szkołę i uczestniczyć w lekcji biologii, fizyki i chemii. Wspólnie złożyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta. Jeden dzień został do dyspozycji rodziny, uczniowie mieli okazję przede wszystkim zobaczyć jak wygląda życie codzienne . W ostatnim dniu uczestnicy wymiany wykonali plakaty, które wkrótce będzie można oglądać obok sali nr 35.

Serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas, oraz stworzenie miłej atmosfery podczas pobytu naszych gości kieruję do Dyrekcji Szkoły i Rady Pedagogicznej.

Dziękuję wszystkim rodzicom zaangażowanym w wymianę za ciepłe przyjęcie gości i opiekę, oraz Międzynarodowej Organizacji - Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży za współfinansowanie tego projektu.

Organizator wymiany

Wizyta uczniów z Norden czerwiec 2016 r

Od 7 do 14 czerwca 2016 r. gościliśmy już po raz trzeci w naszej szkole uczniów i nauczycieli z niemieckiego gimnazjum w Norden. Wspólnie wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę w Tatry. Uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej w Krakowie, ognisku góralskim w Czarnym Dunajcu, spływie Dunajcem i wycieczce do Zakopanego. Weekend należał do dyspozycji rodziny. W ostatnim dniu spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach muzycznych.
Obszerniejsza relacja ze spotkania oraz artykuł, który ukazał się w niemieckiej gazecie po powrocie uczniów do Norden, wraz z tłumaczeniem w zakładce „wymiany międzynarodowe”.

Organizator wymiany

Wizyta uczniów z Gesamtschule z Kierspe

22 października 2015 r. gościliśmy w naszej szkole 32 uczniów i dwóch nauczycieli z Kierspe. Uczniowie spędzili w naszej szkole ponad 10 godzin, mieli w tym czasie możliwość zwiedzenia naszej szkoły i poznania naszych uczniów. Wspólnie wybraliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie obejrzeliśmy prezentację na temat naszego regionu. Uczniowie z Kierspe uczestniczyli w lekcji języka polskiego, przygotowanej przez panią Katarzynę Dyrdę, podczas której nauczyli się kilku zdań w naszym ojczystym języku. Po wspólnym obiedzie goście z Kierspe śpiewali z panią Anną Olempą i uczniami naszej szkoły polskie piosenki. To była tylko rozgrzewka przed ogniskiem, które zorganizowaliśmy na placu szkolnym. Uczniowie liceum przygotowali zabawy integracyjne, które miały pomóc pokonać nieśmiałość i pomóc w nawiązaniu znajomości.

Gesamtschule z Kierspe to nasza druga, niemiecka szkoła partnerska, z którą rozpoczynamy współpracę. W spotkaniu uczestniczyła pani Maria Chodkiewicz, dyrektor Szkół Katolickich oraz dyrektorzy szkół z Częstochowy, Zawiercia i Mysłowa. Uczniowie tych szkół wspólnie z nami w drugim semestrze zorganizują wymianę i wyjadą na spotkanie do Kierspe.

Serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas oraz stworzenie miłej atmosfery podczas pobytu naszych gości kieruję do Dyrekcji Szkoły i nauczycieli zaangażowanych w organizację spotkania.