-->
       
       Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Przedszkolnymi
GimnazjumLiceum Ogólnokształcące

Aktualności

Plan lekcji

Rekrutacja

Poza lekcjami

Galeria

Współpraca ze szkołą w Metz

Od 2005 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Brata Alberta współpracują z Lycée Fabert z Metz, stolicy Lotaryngii i departamentu Mozeli. Gości nas szkoła, której uczniami były takie osobowości, jak Alexis de Tocqueville, francuski myśliciel polityczny, socjolog, polityk, Minister spraw zagranicznych II Republiki oraz Robert Schuman uznawany za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO.

Od 10 lat w każdym roku 15 osobowa grupa uczniów z Francji przebywa w Polsce na przełomie maja-czerwca, a 15 uczniów dąbrowskiego gimnazjum i liceum gości we Francji we wrześniu. Pobyt trwa 10-12 dni.

  Cele wymiany:
 • poznanie bogactwa kultury i obyczajów francuskich i polskich,
 • poznanie historii krajów i historycznych związków regionów – Zagłębia Dąbrowskiego i Lotaryngii,
 • tworzenie płaszczyzny dialogu młodych Polaków i Francuzów,
 • doskonalenie i ćwiczenie języka obcego w praktyce,
 • poznanie edukacji w wielokulturowym środowisku poprzez uczestniczenie w wybranych lekcjach korespondentów,
 • wymiana doświadczeń zawodowych nauczycieli.

    PROGRAM WYMIANY

Program wymian jest bardzo atrakcyjny i bogaty.
Uczniowie wyjeżdżający do Metz i przyjeżdżający do Dąbrowy mieszkają u rodzin korespondentów, uczestniczą w codziennym życiu rodzin francuskich i polskich, poznają obyczaje, kuchnię i sposób spędzania czasu w dni powszednie i świąteczne.
Bardzo ważnym elementem wymiany jest poznanie historii i zabytków Lotaryngii : katedry gotyckiej w Metz ze słynnymi witrażami Marca Chagalla, zabytków od czasów galo-romańskich , średniowiecznych murów obronnych miasta . Jeden dzień uczniowie spędzają w Nancy – mieście króla Stanisława Leszczyńskiego.
Program wymiany obejmuje też wycieczki poza Lotaryngię : do Alzacji – zwiedzanie Strasburga, wizytę w Parlamencie Europejskim, do Szampanii-zwiedzanie Reims –kolebki europejskiego chrześcijaństwa i miejsca koronacji francuskich królów.
Stałym punktem programu są jednodniowe wycieczki do Luksemburga i Paryża.
Uczniowie polscy są goszczeni przez Radę Regionu Lotaryngii, a Francuzi przez Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej, informacje o wizytach znajdują się w lokalnej prasie i na stronach internetowych urzędów. Uczniowie z Francji zwiedzają Dąbrowę Górniczą i Zagłębie Dąbrowskie, zamki Jury Krakowsko- Częstochowskiej.
Stałe punkty programu : zwiedzanie Klasztoru Jasnogórskiego, Krakowa -Wawelu i Kościoła Mariackiego, kopalni soli w Wieliczce. Jeden dzień goście z Francji spędzają w Warszawie, na trzy dni wyjeżdżają w Tatry. Uczestniczą w lekcji historii w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau.

EFEKTY WYMIANY
 • pogłębienie wiedzy o historii i kulturze krajów europejskich
 • przełamanie obaw przed komunikowaniem się w językach obcych
 • nawiązanie przyjaźni (uczniowie prowadzą korespondencję, odwiedzają się nawzajem w czasie wakacji)
 • współpraca nauczycieli – wymiana doświadczeń dydaktycznych i wychowawczych
 • bardzo wysokie wyniki egzaminów uczniów, którzy przystąpili do egzaminu DELF
 • przystąpienie do projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku
 • zdobywanie przez uczniów biorących w wymianach najwyższych laurów w konkursach jęz. francuskiego i angielskiego organizowanych przez Nauczycielskie Kolegia Języków Obcych w Sosnowcu (dwie uczennice wywalczyły indeksy na te uczelnie)
 • dzięki wieloletniej współpracy między szkołami polscy uczniowie mają możliwość odbycia w Liceum Fabert bezpłatnego stażu językowego, trwającego nawet 1 rok. Mieszkają oni u rodzin uczniów francuskich, chodzą na zajęcia, zwiedzają Francję.
       


11 wymiana szkolna z Francją

      We wtorek, 31 maja 2016 r. pożegnaliśmy 15-osobową grupę młodzieży z francuskiego Liceum Fabert w Metz, która wraz ze swoimi nauczycielami przebywała w Polsce w ramach szkolnej wymiany. Uczniowie francuscy zostali przyjęci przez uczniów naszego gimnazjum i liceum oraz zaprzyjaźnionego Gimnazjum Katolickiego im. św. J. Bosco w Sosnowcu. Dziesięciodniowy pobyt obfitował w liczne wycieczki do ważnych i ciekawych miejsc. Młodzi Francuzi mieli okazję zwiedzić Wawel oraz centrum Krakowa, kopalnię soli w Wieliczce, Pałac w Łazienkach i Stare Miasto w Warszawie, w Częstochowie klasztor na Jasnej Górze. Odbyli też ważną lekcję historii zwiedzając nazistowski obóz zagłady Auschwitz – Birkenau. Na świąteczny weekend wyjechali w Tatry, gdzie rozsmakowali się w górskich wędrówkach, drewnianej architekturze zakopiańskiego stylu, wieczornym ognisku z przyjaciółmi . Szczególnie ważna była bardzo miła atmosfera , którą, jak co roku, zapewnili gospodarze.

Uczniowie francuscy mieli także okazję zobaczyć , jak pracuje polska szkoła Cały pobyt rozpoczął się od lekcji języka polskiego przeprowadzonej przez mgr Barbarę Koc-Gajos. Był to pierwszy kontakt Francuzów z naszym językiem. Dużo trudności mieli z wymową głosek sz,cz. Poznali pierwsze wyrażenia grzecznościowe, liczebniki, ważne miejsca na wirtualnej mapie Polski. Na zakończenie, z pomocą swojej nauczycielki oraz Youtube, zaśpiewali piosenkę zespołu Myslowitz. Następnie polscy uczniowie francuskojęzyczni zaprezentowali gościom program artystyczny. Klasa I LO przygotowała wspólnie z gimnazjum quiz o Polsce.

Uczniowie klasy Vb : Zosia, Lucynka, Oliwia, Julka , Emilka, Basia i Tymek przygotowali przedstawienie o księżniczce oraz inscenizację piosenki „Le Clown”. Najmłodszymi artystami były dzieci z klas 1 Szkoły Podstawowej , deklamujące wierszyk „Un, deux, trois”. Publiczność była zachwycona umiejętnościami artystyczno-językowymi naszych uczniów. Program prowadzili gimnazjaliści Wojtek Tabor i Julka Płonka. Spotkanie w szkole zakończyło się poczęstunkiem specjałów z polskiego i francuskiego stołu. Goście z Francji przywieźli ze sobą różne gatunki serów, wędlin i ciasteczek . Niezwykle efektownie wyglądał polski stół przygotowany przez nieocenione mamy uczniów klasy 5b , które polskie specjały ułożyły na stole udekorowanym polnymi kwiatami.

Cały pobyt bardzo się podobał francuskim gościom, ale najbardziej urzekła ich polska gościnność, ciepło rodzinne oraz czas poświęcony im przez ich gospodarzy.

Składamy bardzo gorące podziękowania wszystkim uczniom i rodzicom, którzy zechcieli przyjąć francuskich uczniów pod swój dach . Dzięki ich poświęceniu i życzliwości kolejna wymiana była bardzo udana.

Pożegnaliśmy się, ale nie na długo. Już bowiem we wrześniu polscy uczniowie udadzą się do Francji z rewizytą.

Relacja z wymiany - przyjazd grupy francuskiej - maj 2015

      W poniedziałek, 1.06.2015, pożegnaliśmy na lotnisku w Pyrzowicach 15-osobową grupę francuskich uczniów z Liceum Fabert w Metz, którzy przebywali w Polsce od 22 maja w ramach wymiany młodzieży szkolnej. W tym roku świętowaliśmy 10. rocznicę wspólnych spotkań we Francji i w Polsce.

      Francuskich gości przyjęli w swoich domach nasi gimnazjaliści i licealiści oraz uczniowie z Gimnazjum i Liceum Katolickiego z Sosnowca oraz Liceum im. E. Plater. Potwierdziła się raz jeszcze przysłowiowa polska gościnność. Rodzice i uczniowie stanęli na wysokości zadania troszcząc się nie tylko o to, aby wszystko smakowało ich gościom, ale również i o to, aby jak najwięcej dobrych wrażeń zabrali do swojego kraju.

      Pobyt francuskich gości w naszym regionie rozpoczął się od wyjazdu do Krakowa. Był to dobry pomysł, bo Kraków wszystkich zachwycił. Po niedzieli spędzonej w rodzinach, o świcie, wyjechaliśmy do Wieliczki. Wielu uczniów doświadczalnie stwierdziło, że wszystkie eksponaty kopalniane wykonane są z soli. W tym dniu obejrzeliśmy również piękny pałac w Pszczynie. Dzień zakończyliśmy refleksyjnie zwiedzając niemiecki obóz nazistowski Auschwitz –Birkenau.

      Pobyt w Tatrach pozostawił niezapomniane wrażenia: Kasprowy Wierch w śniegu i temperaturze -30 C (a na nogach uczniowskich tenisówki!), pensjonat góralski w Małym Cichym, wieczorne ognisko i Zakopane. Dużym przeżyciem był również zapierający dech w piersiach widok z Trzech Koron na wijący się w dole Dunajec.

      Na piątek przewidziane było spotkanie z Prezydentem Dąbrowy Górniczej, panem Zbigniewem Podrazą. Do spotkania nie doszło, ale francuscy goście mieli okazję poznać pracę naszego Urzędu Miasta i porównać jego zakres działań z francuskim l’Hôtel de Ville. W szkole czekała niespodzianka: pierwsza lekcja języka polskiego z panią mgr Kasią Dyrdą, powtarzanie słów i wyrażeń oraz łamanie języka na łamańcach językowych typu: stół z powyłamywanymi nogami, w Szczebrzeszynie, itd. itp. Uciechy było co niemiara!

      Uczniowie polscy przygotowali dla swoich francuskich kolegów i koleżanek science show: doświadczenia z fizyki i chemii prowadzili Maciek Walnik i Ola Cieplak. Natomiast szkolni artyści z klasy 4b SP: Tymek, Julka, Zosia, Oliwka, Lucynka i Emilka, z klasy III Gim. Karolina Groniewska oraz z klasy III LO Ola Mendrek swoimi wierszykami i piosenkami wprowadzili francuskich gości w zachwyt. Po południu nasi goście zwiedzili klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. W drodze powrotnej w Olsztynie, u stóp starego zamku paliliśmy ognisko, a pan mgr Mateusz Szczęśniak przygotował wiele sportowych uciech z piłką.

      Program pobytu zakończyła sobotnia wizyta w Pałacu w Łazienkach warszawskich. Niedzielne atrakcje przygotowały przyjmujące rodziny, a w poniedziałek czułe pożegnania i obietnice spotkania się we wrześniu. Tym razem we Francji!

Bardzo gorąco dziękujemy rodzicom i uczniom polskim za otwartość i przeorganizowanie życia rodzinnego na czas pobytu uczniów z Metz, poświęcenie, życzliwość i wyrozumiałość.


Jesteście Państwo wspaniali!

Teresa Konieczniak
Organizator wymiany
W naszej galerii znajdziecie Państwo fotorelację, a w zakładce YouTube można obejrzeć film zmontowany przez młodzież francuską, pokazujący Polskę widzianą ich oczami.Współpraca ze szkołą w Norden

      Kilka lat temu udało mi się nawiązać współpracę pomiędzy naszym gimnazjum, a niemiecką placówką Urlichsgymnasium z Norden. W ramach tej współpracy doszło już po raz drugi do wymiany naszych uczniów. Wymiana zagraniczna daje naszym uczniom okazję do przełamania barier językowych, poznania nowych fantastycznych ludzi oraz wyzbycia się posiadanych, często niesłusznych, stereotypów dotyczących innych narodowości. Od 14 do 20 stycznia gościliśmy 16 uczniów i 2 nauczycieli z Norden w naszej szkole i w naszych domach. Projekt trwał 5 dni. Wspólnie zwiedzaliśmy Kraków i Zakopane. W Małym Cichym, gdzie zatrzymaliśmy się na nocleg, wybraliśmy się na góralski kulig i ognisko. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Osikowej Dolinie. Niemieccy uczniowie mieli także okazję zwiedzić naszą szkołę i uczestniczyć w lekcji biologii, fizyki i chemii. Wspólnie złożyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta. Jeden dzień został do dyspozycji rodziny, uczniowie mieli okazję przede wszystkim zobaczyć jak wygląda życie codzienne . W ostatnim dniu uczestnicy wymiany wykonali plakaty, które wkrótce będzie można oglądać obok sali nr 35.

Serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas, oraz stworzenie miłej atmosfery podczas pobytu naszych gości kieruję do Dyrekcji Szkoły i Rady Pedagogicznej.

Dziękuję wszystkim rodzicom zaangażowanym w wymianę za ciepłe przyjęcie gości i opiekę, oraz Międzynarodowej Organizacji - Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży za współfinansowanie tego projektu.

Anna Paśko
Organizator wymiany

Wizyta uczniów z Gesamtschule z Kierspe

      22 października 2015 r. gościliśmy w naszej szkole 32 uczniów i dwóch nauczycieli z Kierspe. Uczniowie spędzili w naszej szkole ponad 10 godzin, mieli w tym czasie możliwość zwiedzenia naszej szkoły i poznania naszych uczniów. Wspólnie wybraliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie obejrzeliśmy prezentację na temat naszego regionu. Uczniowie z Kierspe uczestniczyli w lekcji języka polskiego, przygotowanej przez panią Katarzynę Dyrdę, podczas której nauczyli się kilku zdań w naszym ojczystym języku. Po wspólnym obiedzie goście z Kierspe śpiewali z panią Anną Olempą i uczniami naszej szkoły polskie piosenki. To była tylko rozgrzewka przed ogniskiem, które zorganizowaliśmy na placu szkolnym. Uczniowie liceum przygotowali zabawy integracyjne, które miały pomóc pokonać nieśmiałość i pomóc w nawiązaniu znajomości.

Gesamtschule z Kierspe to nasza druga, niemiecka szkoła partnerska, z którą rozpoczynamy współpracę. W spotkaniu uczestniczyła pani Maria Chodkiewicz, dyrektor Szkół Katolickich oraz dyrektorzy szkół z Częstochowy, Zawiercia i Mysłowa. Uczniowie tych szkół wspólnie z nami w drugim semestrze zorganizują wymianę i wyjadą na spotkanie do Kierspe.

Serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas oraz stworzenie miłej atmosfery podczas pobytu naszych gości kieruję do Dyrekcji Szkoły i nauczycieli zaangażowanych w organizację spotkania.

Anna Paśko

Wizyta uczniów z Norden czerwiec 2016 r

      Od 7 do 14 czerwca 2016 r. gościliśmy już po raz trzeci w naszej szkole uczniów i nauczycieli z niemieckiego gimnazjum w Norden. Wspólnie wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę w Tatry. Uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej w Krakowie, ognisku góralskim w Czarnym Dunajcu, spływie Dunajcem i wycieczce do Zakopanego. Weekend należał do dyspozycji rodziny. W ostatnim dniu spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach muzycznych.
Obszerniejsza relacja ze spotkania oraz artykuł, który ukazał się w niemieckiej gazecie po powrocie uczniów do Norden, wraz z tłumaczeniem w zakładce „wymiany międzynarodowe”.

Serdeczne podziękowania za wspólnie spędzony czas, oraz stworzenie miłej atmosfery podczas pobytu naszych gości kieruję do Dyrekcji Szkoły i Rady Pedagogicznej.

Dziękuję wszystkim rodzicom zaangażowanym w wymianę za ciepłe przyjęcie gości i opiekę, oraz Międzynarodowej Organizacji - Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży za współfinansowanie tego projektu.

Anna Paśko
Organizator wymiany